Akıllı Telefon Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akıllı Telefon Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir akıllı cep telefonu alacaksınız, ancak hangi markayı ve modelini alacağınıza karar veremiyorsanız akıllı cep telefonu satın alma rehberimiz karar vermenize yardımcı olabilir.

Bugün bir gün içerisinde milyonlarca cep telefonu satışı yapılıyor. Dünyanın her yerinden insanlar yeni cep telefonları satın alıyor, ellerindeki cep telefonlarını bir üst modelleri ile değiştiriyor. Akıllı cep telefonu alırken nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmeden cep telefonu satın alan kullanıcılar genelde sonradan pişman olurken, kısa süre içerisinde yeniden cep telefonu değiştirmek zorunda kalabiliyorlar.

![](images/android-ios-akilli-telefon-alirken-nelere-dikkat-edilmeli-2.png)

Bütçe ve Beklentiler Önemli

Öncelikle bütçenizi belirlemek gerekiyor. Eğer belirli bir bütçeniz yoksa bu durumda daha kararsız kalabilirsiniz. 5.000 TL bütçe ile 13.000 TL’lik cep telefonlarına bakmak mantıklı bir hareket olmayacaktır.

Eğer sizin bir cep telefonunda istediğiniz ekran süresinin uzun olması ise batarya kapasitesi fazla olan cep telefonlarına bakarak cep telefonu aramaya başlamalısınız. Eğer istediğiniz ekran çözünürlüğünün çok daha yüksek olması ise, batarya kapasitesinden biraz taviz vererek ekran çözünürlüğü yüksek olan modellere bakmalısınız.

Cep telefonu almadan önce o model ile ilgili olarak kullanıcı yorumlarına, cihazda herhangi bir kronik arıza olup olmadığına internetten ulaşmak yine önemli olan konular arasındadır.

Cep telefonu satın alacak olan kişi her zaman için cep telefonunu uzun ömürlü mü, yoksa kısa süreli mi kullanacağı konusunda karar vermeli. Eğer uzun ömürlü bir cep telefonu alacaksa bütçesini daha yüksek tutarak kendisini yıllarca idare edebilecek bir cep telefonuna sahip olması uzun vadede daha karlı olabilir. Kısa vadeli bir cep telefonu arayışı varsa, bu durumda daha düşük fiyatlı orta segment modeller tercih edilerek performans sorunları yaşanmadan kısa vadeli olarak kullanılabilir.

iOS mu Android mi?

İşletim sistemleri artık günümüzde büyük bir karmaşaya sebep olmadığı için Android veya iOS konusunda yine kullanıcı karar verirken her iki işletim sistemi arasından karar vermelidir. Android daha fazla güvenlik açıkları, belirli bir yaş ve nispeten daha deneyimsiz teknoloji kullanıcıları için daha karmaşık bir sistem olmasına rağmen dışarıdan uygulama desteği, daha fazla tema desteği gibi özellikler ile ön plana çıkıyor.

Apple’ın mobil cihazlarda kullanmış olduğu iOS işletim sistemi ise daha güvenli, daha stabil ve daha uzun süre güncelleme desteği ile öne çıkarken tema desteği olmaması ve nispeten daha pahalı olması gibi sebeplerden dolayı bazı kullanıcılar için eksi puan alabiliyor.

Sonuç olarak, akıllı telefon satın almadan önce beklentilerinize çok iyi karar vermeli ve tercih etmeyi düşündüğünüz modeller hakkında kapsamlı bir araştırma yapmanız faydanıza olacaktır.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus