Almanya, Koronavirüs Temas Takip Uygulamasının Hazır Olduğunu Duyurdu

Almanya, Koronavirüs Temas Takip Uygulamasının Hazır Olduğunu Duyurdu

Koronavirüs salgını, birçok şirket ve ülkenin, COVID-19 pozitif insanlarla temas eden diğer insanların takibi konusunda adım atmasına neden oldu. Google ve Apple işbirliği ile bir koronavirüs takip uygulaması geliştirilse de her ülke bu programa güvenmek ve dahil olmak istemedi. Almanya da bu ülkeler arasında. Almanya’dan yapılan açıklamada, koronavirüs temas takip uygulamasının hazır olduğu belirtildi.

Düşük enerjili Bluetooth kullanılıyor

![](images/koronavirus-temas-takip-uygulamasi.jpeg)

Koronavirüs kaynaklı teması analiz eden hemen hemen tüm uygulamalar, düşük enerjili Bluetooth (BLE) olarak bilinen, kısa mesafeli Bluetooth sistemini kullanıyor. Almanya’nın koronavirüs takip uygulaması da, BLE altyapılı. Uygulama, koronavirüse yakalanmış biri ile temas kurup kurmadığınızı tespit ediyor.

AB ülkeleri için seyahat kısıtlamaları gevşetilecek

Almanya, AB ülkeleri ve İngiltere için seyahat kısıtlamalarını gevşetme ve ülkenin yabancı ülkelerden gelen ziyaretçilere kapılarını açma planını da duyurdu. 180 binden fazla koronavirüs vakası ve 8 bin 700’ün üzerinde can kaybının yaşandığı Almanya, Avrupa’da salgına karşı en başarılı performansı gösteren ülkeler içinde yer alıyor.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus