Android’de karanlık mod nasıl kullanılır?

Android’de karanlık mod nasıl kullanılır?

Karanlık mod, mobil ve masaüstü işletim sistemlerinde, arayüzü koyu bir arka planla veren ve son dönemde birçok kişinin tercih ettiği bir özellik. Geceleri gözleri yormamasının yanı sıra, cihazın enerji sarfiyatını da düşüren karanlık mod, cihazlarda sunulan bir ayar olmasının yanı sıra birçok sosyal ağın, uygulamanın opsiyonel olarak sunduğu bir tema. Android’de karanlık mod için özel bir ayar bulunuyor. Nasıl uygulayacağınızı açıkladık.

Android 10’dan bu yana, işletim sistemi karanlık modu resmi olarak destekliyor. “Sistem genelinde” desteklenmesi, bazı üçüncü taraf uygulamalar da dahil olmak üzere işletim sisteminin büyük bir bölümünün bundan etkinlendiğini gösteriyor. Karanlık modu Android’de etkinleştirmek oldukça kolaydır ve sürekli olarak değil, sadece geceleri otomatik etkinleşmesi de tercih edilebilir.

Android’de karanlık modu ayarlama adımları

![](images/android-gece-modu-ayarlama.png)

Öncelikle ekranın üstünden aşağı kaydırın, cihazın üreticisi markaya göre bu değişebilir. Ayarlar menüsünü açmak için dişli simgesine dokunun.

  • Sonrasında “Ekran” ayarlarına gitmeniz gerekiyor.
  • Telefon ya da tablet üreticisine bağlı olarak işler burada biraz farklılaşıyor. Zira Android kullanan bazı markalar “Karanlık Mod” ya da “Karanlık Tema” derken, bazıları ise “Gece Modu” diyor.
  • Google Pixel gibi telefonlarda ise “Koyu Tema” seçeneği karşımıza çıkıyor. Samsung Galaxy serisinde “Karanlık mod ayarları” yer alıyor.
![](images/android-dark-mod-nedir.png)
  • Koyu mod seçenekleri gördüğünüz gibi, üreticiye bağlı olarak farklı adlandırılabiliyor. Birçok telefon modelinde, karanlık modu gün batımında otomatik olarak açmanıza ve gün doğumunda otomatik kapatmanıza olanak tanınıyor, dilerseniz bunun için özel bir program da kullanabilirsiniz.
![](images/android-de-otomatik-gece-modu-ayarlama.png)
  • Google Pixel’de görüldüğü gibi, tercih ettiğiniz karanlık mod otomasyonunu seçebilirsiniz.

İşte hepsi bu kadar. Uygulamaların koyu mod ayarına uymasını itiyorsanız, uygulama içinde tema ayarını seçebilirsiniz. Sistem genelinde karanlık mod destekleniyorsa, uygulama temasının sistemi takip etmesi için bir seçenek de göreceksiniz.

Yapabileceğiniz diğer bir işlem de, hızlı ayarlarda karanlık mod geçişi koymak. Bunu yapmak için hızlı ayarlar menüsünü genişleterek ekranın üstünden iki kere aşağı kaydırın, kalem simgesine dokunun.

Kullanılmayan geçişlere sahip bir bölüm yer alacaktır. Koyu mod ya da koyu tema geçişini bulun ve “Hızlı Ayarlar” alanına sürükleyin. İşiniz bittiğinde onay işareti simgesine dokunabilirsiniz.

Artık Hızlı Ayarlar panelinden de Koyu moda rahatlıkla erişebilirsiniz.

Koyu mod, her gün saatlerce baktığımız telefon ekranında gözlerimizi koruyan bir ayar olmasının yanı sıra, pil tasarrufu için de son derece önemli, işlevsel bir özellik. Android’de koyu tema, koyu mod ya da karanlık temanın otomatik olarak kurulumu işte bu şekilde.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus