Antarktika Eriyor: NASA’dan Dehşet Verici Görüntüler

Antarktika Eriyor: NASA’dan Dehşet Verici Görüntüler

Günümüzde küresel ısınma dehşet verici bir noktaya gelmiş durumda. Dünya’nın iklim dengeleyici unsurlarından biri olan Antarktika, küresel ısınmadan oldukça olumsuz etkilenmeye devam ediyor.

Antarktika en sıcak yazını yaşıyor. Geçtiğimiz günlerde hava sıcaklığının rekor seviyeye ulaşması ile birlikte buzulların erimesi oldukça hızlanmış durumda. 6 Şubat‘ta Antarktika Esperanza Üssü’ndeki hava durumu istasyonlarında 18.3 santigrat derece ile tarihin en yüksek sıcaklığı kaydedildi. Bilim adamları bu durumu anormal ve dehşet verici olarak tanımlıyor.

Tatlı su ihtiyacının yüzde 70’ini buzul olarak barındıran Antarktika’daki erime hızla devam ediyor. Bu gidişle yakında deniz seviyesinin yarım metre artması muhtemel gözüküyor.

![](images/1_5807.jpg)
Sol tarafta 4 Şubat tarihinde, sağ tarafta 13 Şubat tarihinde kaydedilen uydu görüntüsü

Eagle Adası’nı gözlemleyen NASA, erimenin boyutunu bölgedeki değişim uyduları tarafından görüntüledi. NASA tarafından yayınlanan fotoğraflarda tehlike çanlarının artık daha yüksek sesle çaldığı görülüyor.

Nichols College‘da buzul bilimci olan Mauri Pelto tarafından yapılan açıklamada Antarktika’da erimelerden kaynaklı gölet oluşumunun daha önce görülmediği belirtildi. Ayrıca erimenin Antarktika’daki hava durumundan kaynaklandığı ve şu anki hava durumun normal seyrinde olmadığı ifade edildi.

Yapılan açıklamada ayrıca, adadaki buzulların erimesiyle birlikte 10 santimetrelik su birikintilerinin oluştuğu ve bu durumun tekrarlayan bir biçimde devam etmesinden endişe duyulduğu belirtildi.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus