NASA, COVID-19 salgını nedeniyle olayı anmak için yüz yüze etkinlikler planlayamadığından, Apollo 13’ün resmi web sayfasında görevden transkriptler, video görüntüleri, ses kayıtlar gibi arşiv görüntüleri içeren bir belgesel yayınladı. Konuşmaların çoğu bu proje için ilk kez dijitalleştirildi.

Kennedy Uzay Merkezi‘nden üç astronotu aya göndermek üzere 11 Nisan 1970‘te başlatılan görev sonucunda astronotlar güvenli bir şekilde aya gönderildi.. Ancak iki gün sonra, uzay aracındaki bir oksijen deposunda patlama meydana geldi. Mevcut oksijenin çoğu uzaya yayıldı. Dünya, görev kontrolü, geminin Güney Pasifik Okyanusu’na ulaşana kadar astronotları dört gün boyunca canlı tutmak için az miktarda mevcut oksijeni uzatmanın bir yolunu bulmak için çalışmaya başladılar.

Patlama iki gün içinde birincil uzay aracına zarar vermiş olsa da, Lovell ve diğer ekip üyeleri Fred Haise ve Jack Swigert, görev kontrolündeki yer ekibinin kararlı çalışmaları sayesinde Dünya’ya güvenli bir şekilde döndüler. NASA misyonu “başarılı bir başarısızlık” olarak adlandırıyor.

Patlamanın 50. yılında NASA’nın yaptığı Apollo 13: Home Safe adlı Youtube paylaşımı, Lovell’ın “En başından beri kötü alametler ve kötü şanslarla boğulduk.” sözleriyle başlıyor ve video Haise’nin, NASA uçuş direktörleri Gene Kranz ve Glynn Lunney ve mühendis Hank ile görüşmelerini içeriyor.

NASA Yöneticisi Jim Bridenstine yaptığı açıklamada, “50 yıl önce hedefimiz, cesur ekibimizi uzaya gönderdikten sonra güvenli bir şekilde dünyaya geri getirmekti. Şimdi hedefimiz, sürdürülebilir bir şekilde kalmak için aya geri dönmek. Artemis‘teki bu tür acil durumlara cevap vermemize gerek kalmadığından emin olmak için çalışıyoruz, ancak beklemediğimiz sorunlara cevap vermeye hazırız. ”

Ron Howard‘ın misyonun dramatik bir şekilde yeniden anlatılmasını izlemek istiyorsanız, Tom Hanks’ın Lovell olarak oynadığı 1995 filmi Apollo 13, Amazon Prime Video, Hulu, Google Play ve iTunes’da bulabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER