App Store ve Google Play’de Yasaklanmıştı: Zynn, Tartışmalara Yol Açan Para Ödeme Özelliğini Kaldırdı

App Store ve Google Play’de Yasaklanmıştı: Zynn, Tartışmalara Yol Açan Para Ödeme Özelliğini Kaldırdı

Tiktok klonu olarak ifade edilen, Çin’li Kuashiou şirketine bağlı video paylaşım uygulaması Zynn, uygulama mağazalarında hızlı bir şekilde en çok indirilenlere çıkmasını sağlayan, “üyelere para ödeme” özelliğini kaldırdı. Uygulama artık, üye olmanın yanı sıra arkadaşlarını davet edenlere, video izleyenlere para ödemiyor.

Ödeme özelliğinin Zynncheers adlı bir ödül sistemi ile değiştirileceği, Zynncheers ile kullanıcılara video izlediklerinde puan verileceği aktarıldı. Ancak puanlar para yerine geçmeyecek. Şirket, puanların çeşitli avantajlar ve ödüllerle değerlendirileceğini söyledi. Şirket sözcüsü, Zynncheers kullanımı için planların olduğu ve kullanıcıların geri bildirimlerinin önemsendiğini söyledi.

![](images/zynn-para-odeme-ozelligi.png)

Ödeme modeli ile zirveye çıktı

Zynn, kullanıcılarına ödeme yapması ile tanındıktan sonra, App Store ve Google Play’de kısa süre içinde, en çok indirilen ücretsiz uygulamalar listesinde zirveye çıkmayı başardı. Mayıs ayında tanıtılan uygulama, mağazalarda Tiktok’u dahi geride bırakmayı başardı. Ancak uygulama, önce Google Play ardından da App Store’da, Tiktok içeriklerinin izinsiz alınması şikayetinin ardından, intihal nedeniyle kaldırıldı.

Uygulamanın, mağazalardan yasaklanma nedeni para ödeme modeli değildi ancak bu model tartışmaların çıkmasına neden oldu. Bazı yorumcular bunun bir piramit şeması olduğunu öne sürdü.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus