İngiltere’den Geri Adım: Apple ve Google’ın Koronavirüs Takip Sistemi Kullanılacak

İngiltere’den Geri Adım: Apple ve Google’ın Koronavirüs Takip Sistemi Kullanılacak

İngiltere’nin, koronavirüs temas takip çözümü konusunda kendi sistemi yerine, Apple ve Google’ın sunduğu teknolojiyi kullanmaya karar verdiği aktarıldı.

İngiltere’nin, salgının zirve noktasına ulaştığı Mart ayında başladığı uygulama projesinin sunumu sürekli olarak ertelendi. Uygulama, virüs belirtisi gösteren kişilerin yakınında uzun süre geçiren insanların tespit edilmesi mantığına dayanıyordu.

Değişikliğin onaylanması bekleniyor

![](images/koronavirus-takip-uygulamalari.jpg)

İngiltere hükümetinin, Google ve Apple’ın ortak geliştirdiği koronavirüs temas takip sisteminin kullanımına onay vermesi bekleniyor. Teknoloji devlerinin sunduğu uygulama, verileri merkezi olmayan bir şekilde depolamaya dayalı, gizlilik odaklı bir sistem.

İngiltere, daha önce merkezi bir mantığa dayanan, kendi temas takip uygulamasını geliştirmede ısrarcı olmuştu. Hükümet, birçok kişi tarafından sağlık hizmetlerinin dışında vatandaşların farklı verilerine ulaşabilmesi konusunda eleştirildi.

Uygulamanın düşük enerjili Bluetooth başta olmak üzere birçok yönü teknik zorluklara yol açmıştı. Siber güvenlik uzmanları, uygulamanın kaynak kodu açıklandıktan sonra Mayıs ayında, bazı güvenlik açıkları keşfetmişti.

İngiltere, koronavirüs krizi ortaya çıktığında, Google ve Apple sistemini reddeden birkaç ülke arasındaydı. Fransa, 2 Haziran’da Google ve Apple destekli uygulamayı reddederek, kendi uygulamasını yayınlamıştı.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus