Apple, Arabanızı iPhone İle Kablosuz Olarak Açabileceğiniz Dijital Araba Anahtarını Duyurdu

Apple, Arabanızı iPhone İle Kablosuz Olarak Açabileceğiniz Dijital Araba Anahtarını Duyurdu

Apple, iOS 14’e ilişkin yenilikleri duyurduğu Dünya Geliştiriciler Konferansı WWDC 20’de, araçların kilidini kablosuz olarak açma ve çalıştırma için, Apple Watch ya da iPhone’a eklenebilen dijital araba anahtarını duyurdu. NFC üzerinde çalışacağı aktarılan sistem, iOS 14’ün bir parçası olacak. Apple’ın dijital araba anahtarının destekleyeceği ilk araç, BMW 5 serisinin 2021 modeli olacak.

Nasıl çalışacak?

iPhone ya da Apple Watch’ta yer alan dijital araba anahtarı ile, otomobili eşleştirdikten sonra aracın kilidini açmak için, cihazı arabadaki NFC okuyucunun yakınında tutmak yeterli olacak. Okuyucunun kapı koluna yakın olacağını düşünebilirsiniz. Hızlı modda, Face ID ya da şifre gibi bilgiler istenmeyecek ancak hızlı modu kapatırsanız, bu gibi bilgi doğrulamaları gerekebilir. Apple, özelliğin iOS 13’e de geleceğini söyledi.

![](images/apple-araba-anahtari-sistemi-1600x1066.jpg)

Dijital araba anahtarını paylaşırken, mesajlar uygulamasını kullanabileceksiniz. Dijital anahtarı paylaşırken, aracın hızlanması, yüksek hız limidi, ses seviyesi gibi özelliklerini kısıtlayabilirsiniz. Örneğin aracınızı genç ve acemi bir sürücüye verecekseniz, anahtarı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Sistem bir ağ bağlantısı ile çalışmıyor, dolayısı ile ağa erişim olmayan yerlerde bile, dijital araba anahtarını rahat bir şekilde kullanabileceksiniz.

Otomobil üreticileri benzeri sistemler sunuyor

Diğer otomobil üreticileri, Apple’ın geliştirdiği sistemin benzeri sistemleri sunuyor. Ancak Apple, bir işletim sistemi ile birlikte sunduğu bu özelliği daha erişilebilir kılıyor. iOS’taki merkezi kilit sisteminde birden fazla anahtara da yer verebilirsiniz.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus