Safari, Face ID ve Touch ID İle Şifresiz Oturum Açmayı Destekleyecek

Safari, Face ID ve Touch ID İle Şifresiz Oturum Açmayı Destekleyecek

Touch ID ve Face ID’yi bankacılık gibi hassas uygulamalara erişmek için şifre yerine kullanılmasına izin veren Apple yakın gelecekte iOS 14 ve macOS Big Sur ile birlikte gelecek olan tarayıcı sürümü Safari 14‘te de web sitelerine giriş yaparken kimlik doğrulama amacıyla Face ID veya Touch ID‘yi kullanmanıza izin verecek.

![](images/apple-safari-1600x960.jpg)

Özelliği destekleyen bir web sitesinde ilk oturum açma işlemi için bir kullanıcı adı, parola ve iki faktörlü kimlik doğrulama kodu girilmesi gerekiyor. Ardından kullanıcı oturum açma düğmesine tıkladıktan sonra Safari onay istiyor. Onay ile bir Face ID veya ‌Touch ID‌ taraması yapılıyor ve kullanıcı bu işlemlerin ardından Face ID veya ‌Touch ID‌ ile oturum açma işlemi gerçekleştirilebiliyor.

Bu özelliğinin yanında Apple, Safari 14 ile ek gizlilik özellikleri de getiriyor. Böylece Safari kullanıcıları artık iCloud Keychain‘deki kayıtlı şifrelerinden biri veri ihlali gösterdiğinde bilgilendirilecek ve parolalarını hemen değiştirmelerine izin verilecek. Ayrıca şirket Safari 14‘e macOS için Safari Web Uzantıları desteğini de eklendi.

![](images/Safari-1600x810.png)

Apple, Safari 14 Beta‘ya web sayfalarını kullanıcıların tercih ettiği dile çeviren ve İngilizce, İspanyolca, Basitleştirilmiş Çince, Fransızca, Almanca, Rusça ve Brezilya Portekizcesi gibi dillerde çalışan Web Sayfası Çevirisi özelliğini de ekledi. Ayrıca şirket Apple 14 ile Safari 14‘ün Adobe Flash Player desteğini kaldırdığını ve web sitelerinin daha hızlı ve daha güvenli yüklenmesini sağlayan yeni bir Web standardı olan HTTP / 3 için destek sunacağını belirtti.

comments powered by Disqus