Apple, Sağlık Kuruluşlarından Olmayan Koronavirüs Uygulamalarını Reddediyor

Apple, Sağlık Kuruluşlarından Olmayan Koronavirüs Uygulamalarını Reddediyor

Apple, yanlış bilginin yayılmasını önlemek amacıyla bağımsız geliştiricilerin koronavirüs odaklı uygulamalarını reddediyor. CNBC tarafından bildirilen habere göre Apple şu anda yalnızca devlet kurumları ve hastaneler gibi doğrulanabilir kaynaklardan gelen uygulamaları tanıyor.

Dört bağımsız geliştirici, kullanıcıların virüs hakkında bilgi toplamasına izin verecek uygulamalarının Apple tarafından reddedildiğini söylemek için CNBC ile temasa geçti. Bir Apple çalışanı bir geliştiriciye App Store’da yalnızca “resmi sağlık kuruluşu veya hükümet” kaynaklarından gelen uygulamaların yayınlanacağını söyledi. Bir diğerine “güncel tıbbi bilgiler hakkında bilgi içeren uygulamaların tanınmış bir kurum tarafından sunulması gerektiği” söylendi.

![](images/applecoronavirus2.jpeg)

Konuyu bilen birine göre Apple, yanlış bilginin yayılmasını önlemek için koronavirüs uygulamalarına yakından bakıyor. Şirket yalnızca bilgilerin uygulamalarda nereden geldiğinin kaynaklarını değil, aynı zamanda geliştiricinin kamu kurumunun bir devlet kurumu veya sağlık kuruluşu gibi doğru veriler için güvenebileceği bir kuruluşu temsil edip etmediğini değerlendiriyor.

Uygulama geliştiricilerini temsil eden bir endüstri grubu olan App Association başkanı Morgan Reed, endüstrinin bir bütün olarak yanlış bilgilerin önlenmesini sağlamak için çalıştığını söylüyor.

“Şu anda teknoloji endüstrisi, insanlara koronavirüs hakkında yanlış veya daha da kötüsü tehlikeli bilgi sağlamak için platformların kullanılmamasını sağlamak için çok çalışıyor. Daha öncede olduğu gibi uygulamaları ve reklamları durdurmak için içeride ve dışarıda önemli bir baskı görüyoruz.”

Apple’ın koronavirüs uygulamaları hakkındaki mevcut incelemesi, koronavirüs terimini App Store üzerinden ararken, App Store’da çok az sonuç olduğu için çalışıyor gibi görünüyor.

comments powered by Disqus