Apple Silicon Geekbench İncelemesi: En İyi Tek Çekirdekli İşlemci

Apple Silicon Geekbench İncelemesi: En İyi Tek Çekirdekli İşlemci

Apple’ın geçtiğimiz günlerde düzenlenen One More Thing etkinliğinde tanıttığı, kendi üretimi olan Apple Silicon M1 işlemcisi, teknoloji dünyasında heyecan yaratmıştı. Geekbench, Apple’ın işlemcisini inceledi ve ortaya etkileyici bir sonuç çıktı.

Apple’ın kendi üretimi işlemcileri kullanmaya karar verip, Intel işlemcilerinden vazgeçmesi, bu radikal kararın nasıl bir performans değişikliği yaratacağı sorusunu akıllara getirmişti. Apple Silicon M1 işlemci için Geekbench test sonuçları yayınlandı.

Apple Silicon M1 işlemci Geekbench testinde kaç puan aldı?

Geekbench bir kıyaslama programı. Yazılım, bir dizi test çalıştırıyor ve işlemcinin bunu ne kadar süre içinde tamamladığını takip ediyor. Sonuçlar da puana dönüştürülüyor.

Apple Silicon Geekbench puanları gerçekten çok yüksek. Her Mac bilgisayarın temel modellerinde, tek çekirdekli / çok çekirdekli puanlar şu şekilde:

  • Mac Mini: 1682/7097
  • MacBook Air: 1687/7433
  • MacBook Pro: 1714/6802

Bu puanların ne kadar iddialı olduğunu görmek için aşağıdaki tabloya bakıp, tek çekirdekli segmentinde diğer işlemcilerin sonuçlarını görebilirsiniz.

![](images/apple-silicon-m1-ve-amd-ryzen-intel-core-islemcisi-geekbench-puani-karsilastirmasi.png)

M1 işlemcisi, Apple’ın kesinlikle önemli bir adım attığını, ciddi bir başarıya imza attığını gösteriyor. Ancak cevaplanması gereken sorular var.

Apple Silicon Geekbench sonuçları, kusursuz dünya koşullarına göre yapıldı ve performans, insanlar işlemciyi her gün kullanmaya başladığında farklı olacak. Bunun yanı sıra, Intel çipler için tasarlanan yazılımın, Apple Silicon’da nasıl çalışacağına dair sorular da var.

![](images/apple-silicon-m1-islemcisi-ozellikleri.jpg)
Apple Silicon M1, birçok yeni özellikle birlikte geldi.

Apple Silicon Geekbench sonuçlarından büyük övgüyle söz eden birçok kişi olmasına karşın, M1 muhalifleri de var. İlk veriler, işlemcinin oldukça iddialı olduğunu gösteriyor. Ancak hem Catalina ve Mojave gibi eski Mac sürümleri, hem de bugünlerde dağıtımına başlanan macOS Big Sur ile Apple Silicon’un ortaya koyduğu uyumu ve performansı görünce, son sözü söyleyebileceğiz.

comments powered by Disqus