Apple, Yeni Apple Pencil Patentini Aldı

Apple, Yeni Apple Pencil Patentini Aldı

Apple, Aralık ayında iPad üzerinde Apple Pencil kullanan kullanıcılarının çalışmalarında gerçek tuval kullanıyormuş gibi bir deneyim yaşamalarını sağlamak amacıyla Apple Pencil için patent başvurusunda bulundu. Apple uzun süren çalışmalarının ardından sonunda patenti aldı.

Apple patent açıklamasında “Bir gün, iPad üzerinde yazı yazmak gerçek bir kâğıda yazarmış gibi ve iPad üzerinde Fırça Aracı kullanımıysa gerçek bir tuval üzerinde resim çizermiş gibi hissettirecek.” ifadelerini kullandı.

![](images/1857737C-7ABF-47A8-8ACD-B8FDA2842978.jpeg)

2015’ten beri kalemlerin dokunma algısını arttıracak özellikler üzerinde çalışan şirket Apple Pencil‘ın içine entregre ettiği sensörlerle kullanıcıların kalemi kullanırken zemine uyguladıkları gücü algılayarak kalemin ona göre tepki vermesini sağlayacak.

Yapılan çalışmaların tablet üzerinde hangi zeminde yapıldığını algılayan kalem titreşimler ile oluşturduğu geri bildirimlerle kullanıcılara gerçek dokunuş hissi yaşatacak. Ayrıca kullanıcılar istekleri doğrultusunda yüzey ve kalem-fırça seçeneklerini düzenleyebilecek ve kendilerine özel geri bildirim setleri oluşturabilecek.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus