Apple’dan Koronavirüs İçin Tarama Uygulaması ve Web Sitesi

Apple’dan Koronavirüs İçin Tarama Uygulaması ve Web Sitesi

Apple, tarama uygulaması ve web sitesiyle ABD genelindeki kişilere güvenilir bilgi ve rehberlik almanın kolay bir yolunu sunmayı amaçladığını söylüyor.

Apple, içinde tarama aracı ve koronavirüs salgını ile ilgili diğer bilgileri içeren COVID-19 sitesi ve uygulamasını yayınladı. Site ve uygulama Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Beyaz Saray ve Federal Acil Durum Yönetim Ajansı ile ortaklaşa geliştirildi.

![](images/Apple_new-covid-19-app-macbook-pro-iphone.jpg)

COVID-19 uygulaması ve web sitesi kullanıcılardan risk faktörleri, son maruz kalma durumları ve semptomlar hakkında bir dizi soruyu cevaplamalarını isteyen bir tarama aracı içeriyor. Yanıtlara dayanarak kullanıcılara sosyal mesafe ve kendi kendini karantinaya alma konusunda rehberlik eden bu iki program, semptomların yakından nasıl izleneceği, şu anda bir testin önerilip önerilmediği ve ne zaman bir tıbbi yardıma başvurulacağı konusunda bilgi veriyor. Ayrıca kullanıcılar sonraki adımlarda CDC’den öneriler de alabiliyorlar.

![](images/iphone-covid19-1600x729.png)

Bu haftanın başlarında Apple, koronavirüs semptomları hakkında endişelenenlere rehberlik etmek için dijital asistan Siri’yi güncelledi. “Koronavirüsüm var mı?” sorusuyla çağrılan asistan, soruya evet veya hayır yanıtı kullanılarak devam eden anketle yanıt veriyor.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus