Mark Zuckerberg ve Priscilla Chan Koronavirüs Salgını İçin Bağışta Bulunacak

Mark Zuckerberg ve Priscilla Chan Koronavirüs Salgını İçin Bağışta Bulunacak

Chan-Zuckerberg Girişim Vakfı, COVID-19 ile savaşmak için 25 milyon dolar bağışta bulunacak.

Facebook’un kurucu ortağı ve CEO’su olan Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan, hayırsever Chan-Zuckerberg Girişim Vakfı aracılığıyla koronavirüs salgınıyla savaşmak için bir adım attı. CBS yayınına katılan Zuckerberg ve Chan, bu ayın başlarında Microsoft kurucu ortağı Bill Gates ve eşi Melinda Gates’in ortak yürüttüğü Bill & Melinda Gates Vakfı tarafından MasterCard ve İngiltere merkezli tıp vakfı Wellcome ile ortak olarak kurulan COVID-19 Terapötik Hızlandırıcısı’na, COVID-19 tedavisinin gelişimini hızlandırma umuduyla 25 milyon dolar bağışlayacağını duyurdu.

> NEW: Mark Zuckerberg and Priscilla Chan's foundation [@ChanZuckerberg](https://twitter.com/ChanZuckerberg?ref_src=twsrc%5Etfw) is partnering with [@gatesfoundation](https://twitter.com/gatesfoundation?ref_src=twsrc%5Etfw) and will donate $25 million to help combat the [\#coronavirus](https://twitter.com/hashtag/coronavirus?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw).[@GayleKing](https://twitter.com/GayleKing?ref_src=twsrc%5Etfw) spoke exclusively with Mark and Priscilla about the effort. [pic.twitter.com/AqiyhqhzaA](https://t.co/AqiyhqhzaA) > > — CBS This Morning (@CBSThisMorning) [March 27, 2020](https://twitter.com/CBSThisMorning/status/1243517023373713411?ref_src=twsrc%5Etfw)

Chan, “Grubun amacının, koronavirüse karşı potansiyel etkileri olduğunu bildiğimiz tüm ilaçları taramak.” diye belirterek hayırseverleri pahalı ilaçların teminatında yardıma teşvik etti.

Bu ayın başlarında Alibaba kurucu ortağı Jack Ma, ABD’ye 500.000 test kiti ve 1 milyon yüz maskesi bağışlayacağını açıklarken, Tesla ve SpaceX başkanı Elon Musk, ABD’ye bazı tesislerinde suni solunum cihazları üretmeyi teklif etmişti. Musk ayrıca tıp merkezindeki personellere yardım etmek için UCLA Health’e ekipman bağışladı.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus