Arçelik, Japon Hitachi’nin Beyaz Eşya Operasyonunun Büyük Kısmını Satın Aldı

Arçelik, Japon Hitachi’nin Beyaz Eşya Operasyonunun Büyük Kısmını Satın Aldı

Arçelik ile, Japon teknoloji devi Hitachi arasındaki görüşmeler bir süredir devam ediyordu. Şirketten KAP’a yapılan açıklamada, 300 milyon dolar satış bedeli ile Arçelik’in, Hitachi’nin bir kısmını satın aldığı açıklandı.

Türkiye’de beyaz eşya ve tüketici elektrik ürünleri alanında en büyük markalardan biri olan Arçelik, Japonya merkezli Hitachi’nin beyaz eşya bölümünü satın almayla bir süredir ilgileniyordu, KAP’a gelen açıklama ile bu durum doğrulandı.

Hitachi’nin beyaz eşya operasyonlarının yüzde 60’ı Arçelik’e geçti

Arçelik, konuyla ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’a bir açıklama gönderdi. Satın alma işleminin 300 milyon dolara gerçekleştiği ifade edilirken, Hitachi’nin beyaz eşya operasyonunun yüzde 60’ının Arçelik’e geçtiği belirtildi. Satış işlemi, 2021’in Nisan ayına kadar tamamlanacak.

İki Hitachi fabrikası Arçelik’e geçecek

![](images/arcelik-hitachi-satin-alim.jpg)

KAP’ta yer alan bilgiye göre Arçelik, satış işlemi sonrasında Hitachi’ye ait iki fabrikayı bünyesine kattı. Hitachi’ye ait 10 şirket de Arçelik bünyesine geçti. Sözleşmeye göre Arçelik, Hitachi markası ile satış yaparken, Japonya dışı ülkelerde, Hitachi’ye lisans ödemesi yapacak.

Arçelik, Hitachi’nin Avrupa pazarına açılması için Hollanda’da bir şirket kuracak ve Hitachi’nin satış şirketleri de bu çatı altında yer alacak.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus