ASELSAN’dan Pardus Uyumlu Milli Sunucu: GÖREVSAYAR

ASELSAN’dan Pardus Uyumlu Milli Sunucu: GÖREVSAYAR

ASELSAN, Milli Sunucu Bilgisayarı GÖREVSAYAR 40S’in tasarımı, prototip üretimi ve performans testlerinin tamamlandığını duyurdu.

Elektronik Harp Komuta, Kontrol ve Koordinasyon Sistemi (EHKKKS) ve Ağ Destekli Yetenek (ADY) projeleri kapsamında geliştirilen Milli Sunucu Bilgisayarı GÖREVSAYAR 40S’in; Komuta Kontrol Sistemlerinde, İşaret İşleme Sistemlerinde, Veri Merkezlerinde, Taktik Bulut Yapılarında ve Yüksek Performanslı Depolama Sistemlerinde kullanılacak ve gelecek dönemlerde yoğun olarak kullanılması öngörülüyor.

GÖREVSAYAR 40S ASELSAN bünyesinden geliştirilen ilk milli sunucu bilgisayar olma özelliğini taşıyor. GÖREVSAYAR ihtiyaca uygun bir şekilde konfigüre edilebilecek. ASELSAN’ın duyurduğu veriler ışığında GÖREVSAYAR 40S; 56 çekirdek işlem gücü, GPGPU (General Purpose Computing on Graphical Processing Unit) desteği, gelişmiş haberleşme ara yüzleri (10Gbit Ethernet, USB 3.0, CanBus, RS422/232 Seri kanal ara yüzleri) ve 768 GB RAM ve 48 TB’a kadar kalıcı bellek sağlayabiliyor.

GÖREVSAYAR’da siber tehditlere karşı açık kaynaklarla ASELSAN bünyesinde geliştirilen özelleşmiş BIOS kullanılıyor. Sunucu PARDUS ile uyumlu. Aynı zamanda diğer Linux dağıtımları ile birlikte Windows ve türevi işletim sistemleri ile de çalışabiliyor.

Kaynak: https://www.aselsan.com.tr/a_bulten_18_7384.pdf

intersiber
intersiber intersiber
comments powered by Disqus