SpaceX 60 Starlink Uydusunu Daha Uzaya Gönderdi

SpaceX 60 Starlink Uydusunu Daha Uzaya Gönderdi

SpaceX Dünya’ya internet sağlamak amacıyla yürütülen Starlink projesi kapsamında 60 uyduyu daha başarıyla uzaya gönderdi.

Bugün Türkiye saati ile 17:06’da, daha önce iki kez başarılı bir şekilde kullanılmış olan Falcon 9 roketleri ile Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssünde görev başladı. Starlink uydularını taşıyan Falcon 9, Atlantik Okyanusundaki iniş gemisine başarılı bir şekilde geri iniş yaptı.

![](https://i0.wp.com/intersiber.comimages/spacex-starlink-29-ocak-deploy.png?fit=640%2C360&ssl=1)

Starlink, internet erişimi olmayan yerlere internet bağlantısı sağlayabilecek ve şirketin hedefinde uzun yol gemileri ile uçaklara da internet erişimi sunabilmek var.

Starlink projesi kapsamında gerçekleştirilen üçüncü fırlatma ile birlikte, yörüngede toplamda 240 uydusu bulunan SpaceX şimdiden en fazla sayıda uyduya sahip durumda. Bundan sonra artık kendisiyle yarışacak gibi görünüyor.

Starlink’in Kuzey Amerika’da internet bağlantısı sağlayabilmek için 400 uyduya ihtiyacı var. SpaceX başkanı Gwynne Shotwell daha önce yaptığı açıklamada 2020 yılında Kuzey Amerika’da hizmet verilmeye başlanacağını söylemişti. Starlink’in dünya genelinde hizmet verebilmek içinse toplamda 1500 uyduya ihtiyacı var.

Hakan Torun
Hakan Torun Hakan Torun
comments powered by Disqus