Bakan Koca, Seyahatlerde Zorunlu Dedi: Uygulamadan ‘HES Kodu’ Nasıl Alınır?

Bakan Koca, Seyahatlerde Zorunlu Dedi: Uygulamadan ‘HES Kodu’ Nasıl Alınır?

Koronavirüsle mücadele konusunda birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de ciddi önlemler alınıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulaması bu alanda alınan önemli önlemlerdendi. Bakan Fahrettin Koca, bugün düzenlediği basın toplantısında, şehirlerarası seyahatlerde, uygulama üzerinden HES kodunun alınmasının zorunlu olduğunu söyledi. Peki HES kodu nedir, nasıl alınır?

HES kodu nedir?

Açıklamaya göre HES kodu, tren ve uçak gibi seyahatlerde, ulaşım şirketlerinin sizin sağlık bilgilerinize erişebileceği bir kod. Ulaşım şirketi, sağlık durumunuzu riskli olarak görürse, seyahatinizi onaylamayabilir. Bu sağlık durumu kontrolü de, HES kodu üzerinden gerçekleşecek. Seyahat edecek herkes, HES kodunu almak zorunda olacak.

HED kodu nasıl alınır?

Bakan Koca’nın toplantıda verdiği bilgilere göre, HES kodu almak için yapmanız gerekenler şöyle:

  • Hayat Eve Sığar mobil uygulamasında, HED Kodu İşlemleri bölümüne gidin
  • HES kodu oluştur butonuna tıklayın.

Alternatif olarak SMS ile de HES kodu alabilirsiniz.

  • HES kodu almak için, arada boşluk bırakarak TC Kimlik no, seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresini (gün sayısı olarak) 2023’e mesaj atın.
![](images/hes-kodu-nasil-alinir-saglik-bakani-fahrettin-koca-acikladi.png)

HES kodu ne işe yarıyor?

Toplantıda yer alan bilgilerde, HES kodunun kişinin, sağlık durumunun sorgulanması için kullanıldığı aktarıldı.

Seyahat öncesinde sağlık durumu iyi olsa da, seyahat sürecinde risk oluşturan kişiler ile temas kuran diğer vatandaşlar, temas mesafesindeki kişiler ile bakanlık iletişime geçerek, sağlık rehberliği hizmeti sağlayacak.

Şimdilik, bakanlık tarafından zorunlu kılınan HES kodu ile ilgili bilgiler bu şekilde. HES kodu nasıl alınır ya da SMS ile HES kodu nasıl öğrenilir diye merak ediyorsanız, yukarıdaki bilgilere bakabilirsiniz.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus