İnsanlar COVID-19‘un yayılması hakkında bilgi aradıkça, bilgisayar korsanları tarafından coronavirüsün yayılmasını izleyen haritaları göstermeyi amaçlayan ancak açıldığında aslında insanların bilgisayarlarına kötü amaçlı yazılım bulaştıran sahte haritalar üretildi.

İnsanlar, tüm dünyada onaylanmış vakaların sayısı binleri geçtikçen sonra virüsün yayılmasını izlemeye yardımcı olan COVID-19 haritalarına akın etti. Bu haritalar arasında sahte ve kötücül yazılımlar barındıran haritalar yer alıyor. Bing’in yeni COVID-19 haritası, Johns Hopkins Üniversitesi veya The New York Times tarafından yayınlanan haritalar güvenilir, kötü niyetli olmayan haritalara örnekler arasında yer alıyor.

Ancak , siber güvenlik firması Reason Labs’ın bulgularına göre, bilgisayar korsanları güvenilir COVID-19 haritaları olarak gizlenen kötü amaçlı siteleri yayıyor.

Taktik, hackerların sosyal medyada veya yanıltıcı e-postalar yoluyla COVID-19 haritaları olarak gizlenen kötü amaçlı web sitelerine bağlantılar vermesiyle başlıyor. Kullanıcılar siteleri açtıklarında, giriş bilgileri ve bankacılık bilgileri gibi verileri çalan eski bir kötü amaçlı yazılım olan AZORult ile cihazlarına bulaşabilecek bir uygulama açmaya yönlendirilirler.

Kötü amaçlı yazılımlardan kaçınmak için, kullanıcıların doğrulanmış COVID-19 izleme haritalarına bağlı kalmaları ve tıklamadan önce bağlı web sitesinin URL’sini iki kez kontrol etmeleri önerilir.

YORUM YOK

CEVAP VER