Bilim İnsanları Gerçek Görüntüyü Taklit Edebilen Bir Cyborg Gözü Geliştirdi

Bilim İnsanları Gerçek Görüntüyü Taklit Edebilen Bir Cyborg Gözü Geliştirdi

Yıllardır yapay gözler üzerinde çalışan bilim insanları için gerçek bir gözün şeklini ve davranışını taklit etmek epey zor oldu. Fakat bunu başardılar ve yapıları insan muadili ile ortak birçok özelliği paylaşan bir cyborg gözü yaptılar.

Cyborg gözünde hemisferik bir alüminyum oksit zar içinde oluşturulan bir nanotelli fotosensör dizisi retina görevi görürken, sıvı bir metalden (ötektik galyum-indiyum alaşımı) oluşan teller bu sensörlerden harici işleme sinyalleri göndererek sinirleri çoğaltıyor. Buna ek olarak gözün düzgün çalışması için kullanılan malzemelerden indiyum katman elektrik temasını geliştirmeye yardımcı olurken, silikon polimer soket sensörleri ve kabloları gözü hizalı tutuyor.

Bu cyborg göz bazı yönlerden gerçek bir göze yakın ve hatta gerçek gözden üstün olarak geliştirilmiş. Tepki ve iyileşme süreleri gerçek gözden daha hızlı olurken cyborg gözün tepkisi görünür ışık spektrumunda neredeyse aynı. Ayrıca cyborg gözde nanoteller gerçek bir gözdeki fotoreseptörlerden daha yoğun.

Toplam ışık algılama alanı sadece 0,08 inç genişliğinde ve 100 piksel çözünürlüğü anlamlı bir görüntü için ihtiyacınız olanın çok altında olan bu yapay gözün manzarayı yeniden canlandırmaya hazır olması uzun zaman alacak. Mevcut üretim süreci de oldukça pahalı ve yavaş olan göz malzemelerinin zaman içinde etkinliğini kaybetme şansı da var.

Yine de bu cyborg gözleri yeterli ayrıntılandırma ile doğal görünümü koruyarak görmeyi geri kazandıran implantlara öncü olabilir. Bilim insanları ayrıca bir gün güneş ışığı ile göze güç verebileceklerine inanıyorlar. Bununla birlikte en azından hava kararana kadar ayrı bir güç kaynağına ihtiyacımız olmayabilir.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus