Bitcoin’le İlgili Flaş İddia: Toplam BTC Arzı, 21 Milyonun Üzerinde

Bitcoin’le İlgili Flaş İddia: Toplam BTC Arzı, 21 Milyonun Üzerinde

Weiss Ratings, küresel Bitcoin arzı ile ilgili önemli bir iddiada bulundu. Derecelendirme kuruluşu, yaptığı açıklamada Bitcoin arzının, bilinen teorik üst sınır olan 21 milyonun üzerinde olduğunu söyledi.

Uzun bir süredir küresel ekonomi içinde ciddi bir yer tutan kripto para birimleri, birçok farklı borsa üzerinde, her gün milyarlarca dolarlık satış hacmi oluşturuyor. Kripto para birimleri, böylesine ciddi bir hacim yaratırken, beraberinde tartışmaları da getiriyor.

Borsaların uyguladığı kaldıraç, arzın üzerinde Bitcoin ortaya çıkardı

![](images/kripto-para-borsasi-binance.jpeg)

Weiss Rating’in, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, toplam Bitcoin arzının 21 milyonun üzerinde olduğu ifade edildi. Şirket, bunun nedeni olarak ise kripto para alım satım borsalarının uyguladığı kaldıraçlar olduğunu söyledi. Birçok parite ve emtiada uygulanan, Forex piyasası olarak da bilinen kaldıraçlı işlemlerde, teminatın belli bir oranında işlem yapılabiliyor. Örneğin 100 kaldıraçlı bir borsada, 1 Bitcoin satışı yaparak, 100 BTC’lik satış hacmi oluşturabiliyorsunuz.

Derecelendirme şirketi, kripto para borsalarının güven sorunu ortaya koyduğunu ifade ederek, modellerini eleştirdi. Şirket, kripto para yatırımcıları için en güvenilir yolun, kripto paralarını kendilerinin koruması olduğunu söyledi.

Piyasada 18,3 milyon Bitcoin var

![](images/dunyada-toplam-bitcoin-kac-milyon-adet.jpeg)

Bitcoin, teorik olarak maksimum 21 milyon adede kadar arz edilecek. Şu ana kadar 18,3 milyon Bitcoin’in piyasaya sunulduğu biliniyor. Ancak bu BTC’lerin tamamı dolaşımda değil. Uzmanlar, çeşitli nedenlerden ötürü (hacklenme, erişimin kaybolması) 4 milyona yakın Bitcoin’in, kaybolduğunu söylüyor.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus