Bosch’tan 2 Buçuk Saatte Koronavirüs Testi

Bosch’tan 2 Buçuk Saatte Koronavirüs Testi

Alman merkezli şirket Bosch Healthcare Solutions, Randox Laboratories Ltd. ile birlikte, tam otomatik koronavirüs tanı testi geliştirdi.

Bosch’un geliştirdiği, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) kalite standartlarını da karşılayan tam otomatik yeni tip koronavirüs testinin amacı, doktor muayenehanelerinde, hastanelerde, laboratuvarlarda ve sağlık merkezleri gibi sağlık tesislerinde kısa sürede tanı teşhisi konulmasında yardımcı olmak.

![](images/bosch-covid-19-testi.jpg)

Şu anda hastalık şüphesiyle test yaptıran kişilerin, test sonuçlarını alabilmek için yaklaşık iki gün beklemesi gerekiyor. Ancak yoğun çalışmalar üzerine altı hafta içerisinde geliştirilen bu test sayesinde 2,5 saat içerisinde hastalarda Covid-19 teşhisinde bulunulabiliyor. Test yüzde 95 oranında doğru sonuç veriyor.

Test için swap yardımıyla hastanın burnundan veya boğazından numune alınması gerekiyor. Gerekli ayıraçları içeren kartuşun, Vivalytic cihazının içerisine yerleştirilmesiyle numunelerin taşınmasına ihtiyaç duyulmadan doğrudan bakım noktasında gerçekleştirilebiliyor. Test, Covid-19 hastalığı haricinde aynı zamanda 9 solunum yolu hastalığının tespitine de imkan sağlıyor.

Bosch’un önderliğinde geliştirilen bu hızlı tanı testi, Nisan ayında Almanya’da, ardından dünyanın dört bir yanında kullanıma sunulacak.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus