YouTube “With Me” Videolarını Görüntülemede Büyük Artış

YouTube “With Me” Videolarını Görüntülemede Büyük Artış

Sosyal izolasyonun başlamasından bu yana Youtube videolarının izlenmesinde yüzde 600’lük bir büyüme gözlendi.

YouTube’ta “#withme” başlıklı videoların günlük görüntüleme sayısı 15 Mart’tan bu yana yüzde 600 arttı. Başlıklarında “at home” bulunan videoların kullanıcılar tarafından yüklenmesi de yüzde 590’dan fazla artış gösterdi. Bu iki tür videolar gibi “cook with me”, “work out at home” ve “home office” başlıklarının da ortalama günlük görüntülenmelerinin sırasıyla yüzde 100, 200 ve 130 oranında arttığı görüldü.

YouTube insanlardan #StayHome hashtag’i ile evde kalmalarını istedi ve içerik oluşturucularını yeni bir “#WithMe” kampanyasına katılmaya teşvik etti. Şirket ayrıca YouTube aracılığıyla egzersiz, yemek, temizlik ve daha fazlasını yapmak isteyen izleyiciler için birçok “with me” oynatma listesi hazırladı.

Popüler LaurDIY kanalından Lauren Riihimaki, sosyal izolasyon sırasında evinde bulduğu eşyaları kullanarak batik kıyafetler yaptığı videosunda “Bugün sadece ben ve siz varsınız. Sadece ben, siz, bir monitör ve iki kamera. Biri geniş açılı diğeri ne yaptığımı görebilmeniz için yakı çekim. Gerçekten eski zamanlar gibi hissettiriyor.” dedi.

Bu platformdaki en uzun süreli çalışan, YouTube içerik oluşturucusu Hank Green, 22 Mart’ta attığı tweet’te geçen hafta tüm kanallardaki görüntülenmenin yaklaşık olarak yüzde 5 artmasına rağmen reklam gelirlerinin yüzde 30 düşüş olduğunu söyledi. Diğer içerik oluşturucuları kendi reklam gelirlerinin de düşeceğinden endişeleniyor, ancak hayranlarını eğlendirmeye devam etmek için başka video türleri de arıyorlar.

![](images/youtube-mobile.jpg)

“With me” videoları ilk kez 2007’de YouTube’ta yayınlanmaya başladı, ancak 2010 yılına kadar kendi başına bir tür haline gelmedi. Bu içerikte okula veya işe hazırlanan kişiler, giyecek kıyafetlerini seçmek veya kahvaltı yapmak da dahil olmak üzere günlük rutinlerini yükleyeceklerdi. Amaç evdeki insanların favori YouTuber’larını izlerken kendi sabah rutinlerini yapabilmeleriydi. 2014 yılında, “study with me” ve “journal with me ” gibi üretkenliğe odaklanan “with me” videoları ortaya çıkmaya başladı. Geçen yıl, “paint with me” formatın en popüler yaratıcı odaklı versiyonu olmuştu.

comments powered by Disqus