Boston Dynamics’in Spot Robotu Hastanelerde Koronavirüs Hastalarını Uzaktan Tedavi Etmede Yardımcı Oluyor

Boston Dynamics’in Spot Robotu Hastanelerde Koronavirüs Hastalarını Uzaktan Tedavi Etmede Yardımcı Oluyor

Robot üreticisi Boston Dynamics yaptığı açıklamada, dörtlü Spot robotunun koronavirüs tedavisine yardımcı olmak için Boston‘daki bir hastanede kullanıldığını duyurdu.

Şirketin pandemi sırasında sağlık çalışanlarına yardımcı olmak için robotlarının kullanımını genişletme konusunda iddialı planları var. Şirket diğer hastanelerin ve robot üreticilerinin kullanabilmesi için kullandığı donanım ve yazılım kaynaklarını paylaştı.

![](images/Boston-Dynamics’-Spot-robot-is-helping-hospitals-remotely-treat-coronavirus-patients.jpg)

Daha önce Google‘a ait olan ve şu anda Japon iletişim devi SoftBank‘ın sahip olduğu Boston Dynamics, Spot’u teletıp makinesi olarak kullanıyor. Robotta doktorlar ve diğer sağlık çalışanları ile hastaları arasında video konferans için kullanılacak bir iPad veya benzer boyutlu bir ekran için özel bir montaj ve muhafaza kullanıyor.

Harvard Üniversitesi Brigham ve Kadın Hastanesi, geçen haftadan beri COVID-19 olduğundan şüphelenilen hastalarının tedavisi için Spot ünitesi kullanıyor.

Şirket, yaptığı açıklamada “Spot’un nasıl daha fazlasını yapabileceğine dair Harvard Üniversitesi Brigham ve Kadın Hastanesi‘nin geri bildirimleri dinliyoruz, ancak robotu kullanmanın hemşirelik personelinin potansiyel olarak bulaşıcı hastalara maruz kalma süresini en aza indirmesine yardımcı olduğu raporlarla destekleniyoruz.” dedi.

![](images/Boston-Dynamics-1-1600x900.jpg)

Boston Dynamics, teletıpta durmak istemediğini söylüyor. Bunun yerine şirket, COVID-19 ile mücadelede Spot robotlarını daha da hayati varlıklara dönüştürmenin yollarını arıyor.

Şirket şu anda aktif olarak uzaktan hayati denetime bakıyor. Böylece Spot robotlar termal kamera teknolojisini kullanarak sıcaklık kontrolleri ve solunum hızı hesaplaması gibi görevleri yerine getirebiliyor. Şirket nabız hızını ölçmek ve kan damarı daralmasını yakalamak için monte edilmiş RGB kameralarla harici olarak geliştirilmiş mantık uyguladıklarını söyledi.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus