CDC, Koronavirüsten Korunmak İçin Bez Maske Kullanmayı Önerdi

CDC, Koronavirüsten Korunmak İçin Bez Maske Kullanmayı Önerdi

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ABD’deki kişilerin koronavirüsün yayılmasını önlemek için ev yapımı yüz maskeleri giymelerini öneren yeni bir kılavuz yayınladı.

COVID-19 vakaları ABD’de ilk kez Ocak ayında rapor edildiğinde, CDC sadece sağlık hizmeti verenlerin ve hasta olan kişilerin yüz maskeleri giymesi gerektiğini söylemişti. Sağlık görevlileri, hastalarla yakın temas içinde olduklarından kendilerini korumak için havadaki küçük parçacıkları filtreleyen cerrahi maskelerden ve N95 solunum maskelerinden kullanıyorlar.

![](images/CDC-Koronavirüsten-Korunmak-İçin-Bez-Maske-Kullanmayı-Önerdi-3-1600x1067.jpg)

Beyaz Saray görev gücü ve CDC, maske önerilerini son birkaç gündür yeniden değerlendiriyordu. Araştırmalar virüsün, insanlar öksürdüklerinde veya hapşırdıklarında değil, konuştuklarında veya nefes aldıklarında bile yayılabileceğini gösteriyor.

ABD’li Cerrah General Jerome Adams, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, “Bu yeni bulgular sonucunda CDC ve görev gücü, virüs kapmış olabilecek kişilerin virüsü başkalarına yaymamasına ve toplum içine çıkmak zorunda olan kişilerin virüsten korunmasına yardımcı olmak için insanlara basit kumaş maske takmalarını öneriyor.” dedi.

![](images/maske-1600x960.jpg)

Uzmanlar insanlar yüzlerini bir bez maskesi veya başka bir bariyerle kapatırlarsa, bıraktıkları virüs yüklü parçacıkların miktarını köreltebileceğini söylüyorlar. Bu tür geçici maskelerin hastalığın yayılmasını önlediğine dair sınırlı kanıt olmasına rağmen bazı araştırmalar, onları giyen bir kişinin yaydığı parçacık miktarını azalttığını gösteriyor. CDC, insanların maske takıyor olsalar bile, kamusal alandan mümkün olduğunca uzak kalmaya devam etmeleri gerektiğini söylüyor.

ABD, doktorları ve hemşireleri enfeksiyona maruz bırakan ciddi tıbbi sınıf maske sıkıntısı yaşıyor. ABD cerrahı genel cerrahi maskeler ve N95 maskeleri sağlık çalışanları için ayrılmalıdır diye uyardı.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus