Robotlar Zoom Uygulamasıyla Mezuniyet Töreninde Üniversite Öğrencilerinin Yerini Aldı

Robotlar Zoom Uygulamasıyla Mezuniyet Töreninde Üniversite Öğrencilerinin Yerini Aldı

Koronavirüs nedeniyle hayatınızın önemli anlarında bulunamıyor musunuz? Sizin yerinize robotları göndermeye ne dersiniz? Japonya’da okuyan üniversite öğrencileri, koronavirüs salgınının mezuniyet töreni kutlamasını iptal etmesini reddetti. Newme telepresence robotları, Japonya’daki koronavirüs salgını nedeniyle mezuniyet töreni yapamayan öğrenciler için hazırlandı.

Koronavirüs nedeniyle geleneksel bir mezuniyet törenine izin verilmeyen Tokyo’daki Business Breakthrough (BBT) Üniversitesi, lisansüstü öğrencilerinin yerlerini alması için Newme telepresence robotlarını (avatar robotları olarak da adlandırılır) kullandı.

![](images/japan-uni_.jpg)

Öğrenciler mezuniyet törenine Zoom konferans çağrısını kullanarak uzaktan katılım sağladılar. Robotlara mezuniyet töreni için siyah şapka ve önlük giydirildi. Kafalarına dijital tabletler bağlanan robotlar törene katılan mezun öğrenciler tarafından kontrol edildi. Törende öğrenciler yerine robotlar olmasına rağmen üniversite başkanı geleneksel konuşmasını yaptı. Etkinlik 28 Mart’ta Tokyo’daki Hotel Grand Palace‘da gerçekleşti.

Öğrencilerden biri 31 Mart’ta yaptığı açıklamada, “Kaydolduğumda, avatarımı kullanacağımı ve mezuniyet törenime bu şekilde katılacağımı hiç düşünmemiştim. Ancak, halka açık bir diploma almak yeni bir deneyim.”dedi.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus