Çin Hükümetinin WeChat Sayesinde Salgını Engellediği İddia Edildi

Çin Hükümetinin WeChat Sayesinde Salgını Engellediği İddia Edildi

Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan COVID-19 pandemisi nedeniyle bir süredir tüm dünyada ekonomik, siyasi ve sağlık krizleri yaşanıyor. ABD’de ölümler 8.000’i geçerken, birçok ülkede vaka ve ölüm oranlarının sayısı her geçen dakika daha çok artıyor.

Ancak Çin yönetimi hakkında bazı soru işaretleri bulunuyor. İddialara göre Pekin yönetimi ülkede corona virüsü nedeniyle ölenleri gizlice defnediyor ve vaka sayılarını ise doğru açıklamayarak bölgesel karantina uygulamayı sürdürüyor.

![](images/china-coronavirus-covid-19-1600x900.jpg)

Tek iddia ise bununla ilgili değil. Teknoloji dünyasının en fazla tanınan mesajlaşma uygulamalarından WeChat’in bu dönemde Çin hükümetince çok daha fazla izlendiği, bu sayede insanların ne zaman, nerede ve kimlerle görüştükleri gibi bilgilerin anında yapay zeka tarafından tarandığı belirtiliyor.

Bu sayede kullanıcılara 3 renk verildiği, yeşil, sarı ve kırmızı renkli kullanıcıların kırmızı renk olması durumunda evlerinden çıkmamaları ve araç sürmelerine izin verilmediği iddia ediliyor. İnternette dolaşıma giren video ile ilgili Çin yönetimi henüz bir açıklama yapmış değil.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus