Değeri 190 Milyar Dolar: Tesla, Artık Dünyanın En Değerli Otomobil Üreticisi

Değeri 190 Milyar Dolar: Tesla, Artık Dünyanın En Değerli Otomobil Üreticisi

Tesla hisseleri, borsada 1000 dolar seviyesini geçti ve bir rekor kırdı. Bu seviyenin anlamı artık Tesla, dünyadaki herhangi bir otomobil üreticisinden daha değerli.

![](images/tesla-hisseleri-rekor.png)

Kuruluşundan bu yana, bu yıl kar elde etmeye başlayan ve elektrikli otomobil üretiminde, sektörü baz alırsak yeni sayılabilecek bir oyuncu olan Tesla, 190 milyar dolar piyasa değerine ulaştı. Toyota, Volkswagen Grubu, Honda ve Daimler piyasa değeri olarak Tesla’nın arkasında. Aşağıdaki tabloda, dünyanın en değerli 25 otomobil üreticisinin piyasa değerlerini görebilirsiniz:

![](images/dunyanin-en-degerli-otomobil-ureticileri.png)

Tesla’nın atağı, ABD’li diğer otomobil üreticileri GM, Ford ve FCA ile olan farkı biraz daha açtı. GM bugün itibariyle 41, Ford 27, FCA ise 20 milyar dolar değere sahip. Tesla an itibariyle, üç rakibinin toplam değerinden de fazla bir piyasa değerine ulaştı.

CEO Elon Musk’a 700 milyon dolarlık alım opsiyonu

Otomobil üreticisi ile CEO Elon Musk arasındaki anlaşma kapsamında, şirketin belli hedefleri tutturması durumunda Musk’a belli bir fiyattan hisse alım olanağı sunulacaktı. Musk yakın zamanda, operasyonel hedefler gerçekleştiği için 700 milyon dolarlık bir hisse alım şansı elde etti.

Şirketin yükselişine şüpheli yaklaşım

Bazı analistler, Tesla’nın piyasa değerinin bu denli yükselmesinin mantıklı olmadığını ve orta vadede hisselerin 350 dolar ortalamasına gerileyeceğini söylemişti. Ancak Tesla, yakın dönemdeki hisse tırmanışı ile, analistleri yanılttı. Bunun da ilginci, CEO Elon Musk da attığı bir tweette, şirketin hisselerinin neden bu kadar yüksek olduğunu anlamadığını söylemişti. Tweetin ardından Tesla, sert bir düşüş yaşamıştı…

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus