Facebook’un Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü Patentinden Ortaya Çıkan Detaylar

Facebook’un Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü Patentinden Ortaya Çıkan Detaylar

Teknoloji devlerinin artırılmış gerçeklik alanında attığı en önemli adımlar arasında, AR gözlükleri geliyor. AR gözlükler alanında bu zamana kadar en çok öne çıkan şirketler içinde Apple geliyordu. Ancak giyilebilir teknoloji ve AR kavramının buluştuğu bu konuda yatırım yapan tek şirket Apple değil.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook’un bir AR gözlük üzerinde çalıştığı, zaman zaman gündeme düşüyordu. Bu konuda şirket, RayBan ile ortaklık yapmakla anıldı. Gelen son bilgilere göre Facebook’un, AR gözlük konusunda bir patent aldığı ortaya çıktı. İşte Facebook Glass

Patentte öne çıkan detaylar neler?

![](images/facebook-glass-patent-ozellikleri.png)

Basına sızan patentte, Facebook Glass’ta diğer akıllı gözlük konseptlerinde olduğu gibi gözlüğün, mesafe ve derinlik konusunda akıllı telefonlara nazaran farklı teknikler üzerinde çalışıldığı gibi görülüyor.

Akıllı telefonlarda AR konusunda lazer sistemleri ve ToF sensörleri yer alıyor. Bu teknik ve sensörlerde zaman zaman, olumsuz yanlar da söz konusu oluyor. Bu nedenle Facebook, AR gözlüğünde farklı bir teknikle ilerliyor.

Facebook Glass patentinde, ürünün numaralı camlar için uygun olmadığı da yer alıyor. Bu da, miyop ya da hipermetrop rahatsızlığı olanlar için ürünün sunulmayacağını gösteriyor.

Gözlüğün patenti ile ilgili her ne olursa olsun, şu anda Facebook tarafından bir doğrulama gelmediği için söylenti düzeyinde karşılanabilir.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus