Yoğun incelemelerden sonra NASA, ticari ortağı SpaceX‘e önümüzdeki hafta ilk astronotlarını uzaya fırlatması için onay verdi.

NASA ve SpaceX, sanal basın toplantısında çok başarılı bir lansman hazırlığı incelemesi gerçekleştirdiklerini doğruladı. Ajansın Ortak Yöneticisi Steve Jurczyk, tüm sistemleri ve tüm riskleri kapsamlı bir şekilde gözden geçirdiklerini söyledi ve oybirliğiyle karar verilen 27 Mayıs lansmanı için her şeyin yürürlükte olduğunu belirtti.

27 Mayıs‘taki lansman penceresi resmi olarak 23:33’te açılacak ve Crew Dragon‘ı taşıyan Falcon 9, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi‘nden kalkacak. NASA’nın uzay mekiği programı 2011‘de sona erdiğinden bu yana astronotlar Rus Soyuz kapsülleriyle kişi başı 80 milyon dolar karşılığında uzaya fırlatılıyorlardı. 27 Mayıs’ta ise gemideki astronotlar Bob Behnken ve Doug Hurley 2011’den sonra ABD topraklarından uzaya çıkan ilk astronotlar olacaklar.

İnceleme sırasında, yetkililer, uçuş esnasında sorun haline gelebilecek Crew Dragon’un paraşütleri gibi son birkaç yılda oldukça fazla test gerektiren birçok teknik konudan bahsetti. Ayrıca, geçen yıl SpaceX’in Dragon Crew kapsülünün bir zemin testi sırasında patlamasıyla ortaya çıkan beklenmedik bir teknik sorunun yanı sıra şirketin Dragon üzerinde patlayabilecek beklenmedik yangınları bastırma yeteneği hakkındaki endişeleri de ele aldılar. Sonuçta, herkes risklerin yönetilebilir olduğu sonucuna vardı.

Ayrıca SpaceX, lansmandan önce gereken son test serisinin bir parçası olarak Falcon 9’un ilk aşamalı motorlarını da test etti. Şirket, NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma rampasında tutarak roketteki motorlarını ateşledi ve tüm roket sistemlerinin çalışır durumda olduğunu doğruladı.

Astronotları fırlatma rampasına götüren araç bu sefer Tesla Model X olacak. Falcon 9 roketinin üzerinde SpaceX logosuyla birlikte NASA‘nın logosu da yer alacak. Özel tasarım olarak SpaceX tarafından hazırlanan astronotların kıyafetleriyle astronotları daha havalı göstermek amaçlanmış.

İç tasarımıyla Tesla araçlardan esintilere sahip olan 4 metre çapında ve 8 metre yüksekliğindeki Dragon kapsülü 7 kişilik bir kapasiteye sahip. Dokunmatik ekranlarla donatılmış kapsülde kontrollerin otonom olarak gerçekleşebilmesinin yanı sıra astronotlar gerekli durumlarda manuel kontrole geçebilecekler. Kenetleme işleminin ilk defa kapsül tarafından yapılması planlanıyor. Herhangi bir aksilik olursa astronotlar kenetlemeyi manuel olarak gerçekleştirecek. Uzay aracı 19 saatlik bir yolculuğun ardından ISS‘e kenetlenecek.

Uzayda ne kadar kalacaklarına henüz karar verilmeyen iki astronotun görev sonunda kontrollü bir yeniden girişleri ve SpaceX’in kurtarma ekibi tarafından alınacakları okyanusa kontrollü inişleri gerçekleştirilecek.

İlk kez özel bir şirket tarafından uzaya insan gönderilmesi uzay tarihinde fonksiyonla birlikte formun da önem kazanacağı yeni bir dönem açacak. Bundan sonra daha hızlı gelişim, pek çok yenilik ve tasarımla karşılaşmayı bekliyoruz.

YORUM YOK

CEVAP VER