Siber Korsanlar, 29,1 Milyon Hintlinin Bilgilerini Dark Web’de Yayınladı

Siber Korsanlar, 29,1 Milyon Hintlinin Bilgilerini Dark Web’de Yayınladı

Online istihbarat platformu Cyble’a göre siber korsanlar, bir forumda iş arayan 29,1 milyon Hintlinin bilgilerini yayınladı. Hacklenen şirket, Facebook ve Sequoia tarafından finanse edilen Hint eğitim teknolojisi firması Unacademy.

Cyble blogunda konuyla ilgili olarak “29,1 milyon iş arayan Hintlinin kişisel bilgileri ücretsiz olarak dark web’de sızdırıldı. Bu tür sızıntılar çok fazla görülse de bu defa dikkatimizi çeken şey eğitim düzeyi ve adres bilgisi gibi birçok kişisel detayın yer alması oldu” açıklamasını yaptı.

![](images/unacademy-hacklendi-hindistan.jpeg)

Paylaşılan ekran görüntüsünde, Hindistan’ın ünlü insan kaynakları sitelerinin adının yer aldığı görüldü ancak sızıntının kaynağı henüz tespit edilemedi. Yer alan detaylı bilgiler göz önüne alındığında, kaynağın özgeçmiş toplayıcısı olduğu değerlendiriliyor.

Siber korsanlar, yakın zamana kadar Unacademy benzeri birçok platformu hedef aldı ve arama motorları ile erişilemeyen, ancak özel tarayıcılarla bağlanılabilen dark web’de çalınan bilgiler yayınlandı ya da satışa çıkarıldı. Ödemelerin takip edilememesi adına Bitcoin ile dosyaları satan korsanlar, içerisinde isim ve doğum yerinin yanı sıra, yaşanılan yer, eğitim bilgileri, doğum tarihi ve hatta GPS koordinatları gibi önemli bilgileri satıyorlar.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus