Dünya Sağlık Örgütü, Koronavirüs İle Mücadele Etmek için TikTok’a Katıldı

Dünya Sağlık Örgütü, Koronavirüs İle Mücadele Etmek için TikTok’a Katıldı

Dünya Sağlık Örgütü, çevrimiçi olarak koronavirüsün yanlış bilgilendirmesini kesme çabalarının bir parçası olarak Cuma günü bir TikTok hesabı oluşturdu.

Birleşmiş Milletler’in uzmanlaşmış bir halk sağlığı ajansı olan DSÖ, virüsün yayılmasını kontrol altına almak için çalışan önde gelen kuruluşlardan biri. Bu sebeple koronavirüs salgınında, diğer tüm hastalık ve salgınlarda olduğu gibi birincil olarak dikkate alınması gereken kuruluşların başında geliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün ilk videosunda, enfeksiyon önleme ve kontrolünün teknik lideri Benedetta Allegranzi, insanların kendilerini yeni koronavirüsten korumak için alabilecekleri önlemleri açıklıyor ve ek bilgi için onları kuruluşun web sitesine yönlendiriyor.

![](images/koronavirüswho-1600x1592.jpg)

Sosyal ağlarda yanlış bilgiler yayılıyor

TikTok, son birkaç hafta içinde yeni koronavirüs hakkında mizahi içeriklerle dolup taşmış ve bazı kullanıcılar virüs bulaşmış gibi davranıyor.

TikTok hesabının oluşturulması, DSÖ’nün çevrimiçi olarak insanlara yeni koronavirüs hakkında doğru bilgi verme çalışmalarının bir parçası. MIT Teknoloji İncelemesine göre, DSÖ ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, salgının son birkaç haftasında Facebook, Twitter ve TikTok gibi platformlarda virüsle ilgili yanlış bilgilendirme ile mücadele etmeye başladı.

DSÖ, Instagram gibi diğer sosyal medya hesaplarına yeni koronavirüs hakkında doğru bilgileri yayınlamak için adımlar attı. Kuruluşun Instagram hesabında, insanların kendilerini virüslerden nasıl koruyabileceklerini özetleyen infografikler bulunuyor.

comments powered by Disqus