Elektrikli Motora Sahip Bir Uçak, 30 Dakika Boyunca Başarılı Bir Şekilde Uçtu

Elektrikli Motora Sahip Bir Uçak, 30 Dakika Boyunca Başarılı Bir Şekilde Uçtu

Havacılık tarihininin ilginç ve önemli olaylarından biri yaşandı. Tamamen elektrikli bir motora sahip bir uçak, Perşembe günü ABD’nin Washington eyaletinde 30 dakika süreyle, başarılı bir şekilde uçtu.

MagniX 750-Beygir motoru kullanan Cessna Caravan tipi uçak, test uçuşunu başarıyla tamamladı. Aralık ayında, MagniX motoru, bir deniz uçağına monte edilmiş ve test edilmişti. Havacılık şirketi AeroTEC, bu defa Cessna’yı değiştirdi.

Kısa mesafeli uçuşlarda kullanılabilir

Elektrikli uçağın bu denli önemli bir başarı göstermesinin ardından akıllara, ticari seferlerde de elektrikli motorlu uçakların kullanılıp kullanılamayacağı geliyor. Bu söz konusu olabilir ancak yalnızca kısa mesafe uçuşlarında, 500 kilometreden kısa uçuşlarda söz konusu olabilir. Bu bile önemli bir gelişme, zira yüz binlerce kısa mesafe uçuşunda dahi, çok ciddi bir karbon salınımı söz konusu oluyor.

Jumbo jet motorlarının yerini alamayacak

![](images/elektrikli-motorlar-jumbo-jetleri-ucurabilir-mi.jpg)

Peki elektrikli motorlar, neden bir Boeing 747 gibi jumbo jeti uçuramaz? Konunun uzmanları, elektrikli motorların ticari jetleri uçurmak için uygun olmadığını söylüyor. Bunun nedeni, uzun mesafede elektrikli motorların çok ciddi bir pil gereksinimine neden olacağı. Bu da, uçağa önemli bir ağırlık katıyor. AeroTEC’in bu deneme uçuşunda dahi, uçağın içi tamamen pilden oluşuyordu.

Uçaklar küresel karbon yayılımının yüzde ikisini teşkil ediyor

Uçakların, gezegenimizdeki karbon salınımı üzerindeki etkisi bir hayli fazla. Tahminlere göre bu oran, yüzde 2’nin üzerinde. Her ne kadar uzun mesafe uçuşlarında en azından yakın zamanda bir değişim olamasa da, kısa mesafe uçuşlarında elektrikli motorların yer alabilmesi de önemli bir adım olur. Bölgesel uçuşların neden olduğu karbon emisyonu, havacılığın toplam karbon emisyonunun yüzde 5’ini teşkil ediyor.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus