SpaceX’in Başarısı Uzay Endüstrisinde Neleri Değiştirecek?

SpaceX’in Başarısı Uzay Endüstrisinde Neleri Değiştirecek?

SpaceX, Cumartesi günü Crew Dragon uzay kapsülü ile 2 NASA astronotunu Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndermeyi başardı. SpaceX roketi, kapsülü yörüngeye taşıdıktan sonra başarılı bir şekilde dünyaya geri döndü. Bu durum, uzay endüstrisi için yeni bir dönemin başlangıcı anlamına geliyor.

Başarılı görev, tekrar kullanılabilir bir füze olan Falcon 9 ile uzaya birden fazla operasyonel taşıma yapılabileceği anlamına geliyor. Görevin en önemli yönü, ABD’nin uzay rekabetinde ilk aşamada, Rusya’nın soyuz araçlarına olan mahkumiyetinin sona ermesi oldu. SpaceX açısından ise durum daha da farklı. Şirket, Ay ve Mars’a insan taşıma vizyonu olan, kurucusu Elon Musk kadar renkli beklentilere sahip. SpaceX’in, yakın zamanda yörüngeye turistik amaçlı insan götürme alanında çalışan Roscosmos ile bir anlaşma imzaladığını söylemek, herhalde yeterli olur.

SpaceX, gelecek yıl turistik yörünge uçuşlarını başlatmak istiyor

SpaceX, Crew Dragon’ı sadece ISS’ye NASA astronotu götürmek için tasarlamadı. Şirketin vizyonu, 2021 yılında yörüngeye turistik amaçlı geziler düzenlemek. Kapsül, normalde 7 yolcu taşıma kapasitesine sahip ancak ISS görevinde iki koltuk kullanıldı. Peki, Crew Dragon ile bir seyahatin maliyeti ne olur? Falcon 9’un kullanıldığı, Cumartesi günü düzenlenen görevin maliyeti 60 milyon dolar oldu. SpaceX, özel seyahatler için bir fiyatlandırma sunmadı ancak bilet fiyatının milyonlarca dolar olacağı kesin.

![](images/spacex-nasa-crew-dragon-kalkis-anlari-1600x932.jpg)

SpaceX’in başarılı görevi, çeşitli alanlarda nasıl bir değişim yaratacak? Detaylıca bakalım.

Turizm

SpaceX, uzay turizmi için en az rakipleri Virgin Galactic ve Blue Origin kadar hevesli. Başarılı ISS görevi, şirketin küresel imajını da oldukça iyi bir şekilde etkiledi. Şirketin amacı, önümüzdeki yıl yörünge seyahatini başlatmak. Ancak bu aşamada maliyetleri düşürmek için çalışmalar yapılıyor. Daha önce Space Adventures adlı şirket, Soyuz görevlerinde birkaç kişiye bilet satarak uzay seyahati için ilk adımı attı ancak bu ticari bir uzay uçuşu konseptine sahip değildi.

Uzay turizmi, SpaceX’in, ticari kargo görevleri dışında, tamamen yeni bir gelir modeli yaratacak ve şirketi farklı bir noktaya taşıyacak bir yaklaşım. Eğer kalkış maliyetleri, 60 milyon dolar gibi devasa düzeylerin altına çekilebilirse, belki de bir kişi için, uzay bileti 1 milyon doların altına düşebilir…

Araştırma

Uzayın daha erişilebilir bir hale gelmesi, bilimsel araştırmaları da ciddi şekilde etkileyecek. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda şu anda büyük ölçüde deneyler yapılıyor. ISS’de süregelen çalışmaların dışında, özel şirketlerin ve kurumların araştırmacılarının yer alması, özellikle biyoteknoloji gibi alanlarda önemli gelişmelerin yaşanabilmesine fırsat tanıyabilir. ISS’de mevcut yerçekimi ve diğer koşullar, Dünya üzerinde alınması imkansız sonuçların keşfedilmesini sağlayabilir.

Yeni teknolojiler

Uzayın insanlık için bir adım daha yakın olması, birçok yeni teknolojiyle tanışmamızı sağlayabilir. Uzay uçuşlarının maliyeti belli bir düzeyin altına geldiğinde, Dünya için birçok yenilikçi fırsatın doğması sağlanabilir. Uzay tabanlı bir yenilik olan GPS’in dahi, dünyayı ne kadar değiştirdiğini, hangi sektörleri değiştirdiğini görmeniz yeterli olacaktır.

Kısacası SpaceX’in imza attığı başarı, yarınımızı değiştirebilecek bir öneme sahip. İlerleyen yıllarda, bu değişimin izlerine tanık olacağız.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus