Elektrikli Otomobiller Yüzde 80 Daha Tasarruflu

Elektrikli Otomobiller Yüzde 80 Daha Tasarruflu

Elektrikli otomobillerin içten yanmalı otomobillere kıyasla yüzde 80 daha ekonomik olduğu tespit edildi. Elektrik şarj istasyonlarından alınan elektriğin maliyetinin, gece için 100 kilometre de 6 ila 7 lira arasında olduğu saptandı. Aynı elektriğin kullanıcıya maliyeti ise gündüz saatlerinde 100 kilometrede 8 ile 10 lira arasında değişiyor.

Dünya çapında her geçen gün elektrikli araçların kullanımı ve temini artıyor. Buna paralel olarak elektrikli araçlar için şarj istasyonlarının sayısı da yine her geçen gün artış gösteriyor. Ülkemizde de elektrikli yerli otomobilin tanıtılmasından sonra elektrikli araçlara yönelik ilgi ve merak her geçen gün büyüyor. Elde edilen bilgilere göre Türkiye’de 1500’den fazla elektrikli otomobilin kullanıldığı ve 700’de şarj istasyonunun olduğu belirtiliyor.

![](images/xtrlarge-avrupa-yol-elektrikli-araba-1.jpg)

Maaliyeti 1200 ile 20 Bin Euro Arasında Değişiyor

Elektrikli şarj istasyonlarının maliyeti ise bölgedeki altyapı ile istasyonun gücüne bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Tek çıkışlı bir ünitenin maliyetinin 1200 Euro civarında. Bunun yanında hızlı şarj edebilme gibi özelliklerin bulunduğu istasyonların kurulumları ise 20 bin Euro’ya kadar çıkabiliyor.

comments powered by Disqus