Evden Çalışanlar Dikkat! Siber Tehditler İçin Önlem Şart

Evden Çalışanlar Dikkat! Siber Tehditler İçin Önlem Şart

Evden çalışma uygulamasına geçen birçok şirketin gündemi siber güvenlik tehditleri olmaya başladı.

Milyonlarca insanı etkileyen koronavirüsün yayılması nedeniyle pek çok şirket çalışanlarına evden çalışmaları için izin verdi. Bu durum kişilerin kendi kişisel alanlarında, kişisel bilgisayarlarında veya telefonlarında çalışmalarına neden oldu.

![](images/evden-calisma.jpeg)

Siber güvenlik alanında faaliyet gösteren fintech şirketi PCI Checklist Kurucu Ortağı Kıvanç Harputlu, bu durum üzerine “Değişen çalışma hayatımıza siber güvenlik alışkanlıklarımızın da ayak uydurması gerekiyor” dedi.

Harputlu, uzaktan çalışma sırasında alınması gereken önlemleri şu şekilde belirtti. “Bilgisayar üzerinden yapılan tüm iletişimler şifreli olmalı. ‘Güvensiz Bağlantı’ uyarısı olması durumunda site ile bağlantı kapatılmalı. Siber güvenlik önlemleri kapsamında önemli servislere iki adımlı doğrulama (2FA) yöntemi ile erişim sağlanmalı. Ofis kaynaklarına ortak bilgisayar üzerinden bağlanılmamalı ve bağlanıldığında da SSL VPN kullanılmalı.”

Kıvanç Harputlu, dünya çapında hızla yayılmaya devam eden bu hastalık nedeniyle bir süre daha evden çalışmaya devam edecek olan şirketler için PCI Checklist ile siber güvenlik skorunu öğrenebileceğini söyledi.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus