Facebook kurucu ve CEO’su Mark Zuckerberg, yaklaşan 2020 ABD Başkanlık Seçimleri için, sosyal medya platformunun yapacağı düzenlemeleri paylaştı. 

Zuckerberg, Facebook’un yaratacağı fark ile Kasım ayında yapılacak seçimlere 4 milyon fazladan seçmenin katılacağını söyledi. Ancak bu sayının nasıl hesaplandığını paylaşmadı. 

Oylama bilgi merkezi adında bir araç geliştirildiğini söyleyen Zuckerberg, burada kullanıcılara nasıl ve ne zaman oy verileceği gibi bilgileri verecek.

Zuckerbeg, açıklamasında “Eyalet seçim görevlilerinden gelen bilgiler de ekleyeceğiz. Bu bilgiler, Facebook haber akışının üstünde ve Instagram’da herkesin görebileceği şekilde konumlandırılacak. 

Facebook, seçim bilgilendirme özelliğini ilk etapta kısıtlı bir kullanıcıya sunacağını ancak birkaç hafta içinde ABD’deki herkes için yayınlanacağını bildirdi.

160 milyon kişiye erişecek

Zuckerberg, Facebook’un ABD’de oylama bilgi merkezini, 160 milyon kişinin görmesini beklediğini ve bu erişimin, 4 milyon seçmenin zamanında seçimler için gereken işlemleri yapmasına neden olacağını söyledi.

Facebook’un seçim konusundaki radikal adımlarından biri de, siyasi reklamı gizleme seçeneği olacak. Kullanıcılar, politikacıları reklamlarda görmek istemediği takdirde, zaman akışında bu reklamları engelleyebilecek. 

YORUM YOK

CEVAP VER