Volkswagen’den Otomobil Bataryası Üreticisi QuantumSpace’e 200 Milyon Dolar Yatırım

Volkswagen’den Otomobil Bataryası Üreticisi QuantumSpace’e 200 Milyon Dolar Yatırım

Elektrikli otomobil pazarında yer edinmek isteyen otomotiv devlerinden Volkswagen, araç bataryalarında bir atılım yapmak istiyor. Şirket, batarya üreticisi QuantumSpace’e 200 milyon dolarlık bir yatırım yaptı.

İki yıl önce de 100 milyon dolar yatırım yapmıştı

Alman otomotiv devi, 2018 yılında 100 milyon dolar yatırım yaptığı QuantumSpace’e 200 milyon dolarlık ikinci bir yatırım yaptığını duyurdu. VW, bu hamlesi ile şirketteki hisse oranını artırdı. Şirket, yaptığı yatırımla elektrikli otomobil üretimini kitlesel bir modele taşıma amacına sahip. QuantumSpace üretimi bataryaları otomobillerinde kullanmak isteyen Volkswagen, bu yatırımla işbirliğini güçlendirecek.

![](images/volkswagen-elektrikli-otomobiller.jpg)

Amaç uzun menzilli ve hızlı şarj edilebilen bataryalar

Stanford Üniversitesi girişimi olan QuantumSpace, elektrikli otomobiller için daha uzun menzilli ve daha hızlı şarj olabilen bataryalar geliştirmeye çalışıyor ve elektrikli otomobil dünyasının en kritik altyapı sorunu çözmeyi amaçlıyor. Volkswagen, elektrikli otomobil üretiminde geri kaldığı düşünülen bir şirket olarak, bu yatırımla elini güçlendirecek.

VW, geçtiğimiz günlerde ilk seri üretim elektrikli otomobili ID.3’te yazılımsal sorunlar yaşandığını ve teslimatta gecikme olacağını açıklamıştı.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus