Facebook, Hindistan’ın En Büyük Mobil Ağını Satın Aldı

Facebook, Hindistan’ın En Büyük Mobil Ağını Satın Aldı

Facebook, 5,7 milyar dolar yatırım yaparak Hindistan’ın en zengin adamı Mukesh Ambani’nin sahibi olduğu Hint telekom devi Jio Platforms‘un yüzde 9.99 hissesini satın aldı.

Anlaşma ile ABD sosyal medya devi 4 yaşından küçük ancak 388 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan telekom sağlayıcısı Jio’nun en büyük azınlık hissedarı oldu. Böylece Facebook artık çok uluslu holding Reliance Industries‘in yan kuruluşu olan Jio’nun yönetim kurulunda yer alacak ve Jio kullanıcılarını WhatsApp da dahil olmak üzere Facebook’un platformlarıyla entegre etmeye çalışacak.

![](images/facebook-jio-1600x999.jpg)

Jio ticari faaliyetine Eylül 2016 kadar kısa bir süre önce başladı ve Haziran 2019’a kadar Hindistan’ın 1 numaralı mobil operatörü oldu ve Vodafone Idea ve Bharti Airtel’i agresif bir fiyatlandırma stratejisi ve 4G ağ ile solladı.

Facebook, Hindistan’daki 400 milyondan fazla kullanıcısı olan son derece popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp ile Jio’nun küçük işletme girişimi JioMart‘ı birleştirerek insanların işletmelerle bağlantı kurmalarını, alışveriş yapmalarını ve sonuçta ürünleri sorunsuz bir mobil deneyimde satın almalarını sağlamayı hedefliyor.

![](images/facebook-hindistanin-en-buyuk-mobil-agini-satin-aldi-1-1600x1067.jpg)

Açıklamada şirket Hindistan’ın canlı dijital ekonomisine yapılan yatırımları daha da ileriye taşımaktan heyecan duyduklarını belirterek şirketin amacının Jio ile yeni kapılar açmaya, Hindistan’ın ekonomik büyümesini ve halkın refahını artırmaya odaklandıklarını söyledi. “Jio ile birlikte çalışmayı ve bu vizyonu ilerletmek için Hindistan’da gelecekteki işbirliklerini dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus