Facebook’un kurucusu ve Ceo’su Mark Zuckerberg, çok önemli bir projeye daha imza atıyor. Afrika’da internete erişimi olmayan yerler için uzaya uydu göndermeye hazırlanan Zuckerberg, bunun için Amerika Birleşik Devletleri’nden gerekli tüm izinleri aldı.

Son yıllarda uzaya uydu gönderen birçok şirket var. Bu şirketlerden en çok meşhuru ise SpaceX. Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, uzaya birçok roket gönderdi ve bu alanda oldukça tecrübeli. Kısa bir zaman önce ise Amazon’un sahibi ve dünyanın en zengin insanı unvanına sahip Jeff Bezos’ta, uzaya uydu göndereceğini açıklamıştı.

Zuckerberg Uzun Zamandır Alamadığı İzni Nihayet Aldı

Uzun yıllardır internet erişimi olmayan coğrafyalara internet götürme niyetinde olan Mark Zuckerberg, uzun bir zamandır ABD Federal İletişim Komisyonu’ndan izin alamıyordu. İzin alamamasının sebebinin ise firmanın lojistik sorunları olduğu belirtiliyordu. Buna çözüm olarak Facebook’a bağlı PointView isimli şirketi ile tekrar başvuru yapan Zuckerberg, nihayet gerekli izinleri aldı.

Şirket yetkilileri, roketin gönderilme zamanı ile henüz bir açıklama yapmadı. Fakat yakın kaynaklardan gelen sızıntılara göre mart ayında ilk uyduyu gönderecekleri konuşuluyor.

Geçtiğimiz günlerde tüm Dünya’ya uydu interneti sağlama amacında olan Elon Musk’ın Starlink projesi kapsamında yörüngeye bir dizi uydu gönderilmişti. Uzay yarışında kimin öne geçeceği büyük bir merak konusu.

YORUM YOK

CEVAP VER