Facebook, WhatsApp’a reklam koyma planlarından vazgeçmedi. Şirket, reklamların WhatsApp’ın kurucuları ile yaptığı görüşmelerde sonuçlanmayan bir karar olduğunu açıkladı. Facebook sözcüsü reklamları hala araştırdıklarını WhatsApp için hala uzun vadeli bir fırsat olduğunu doğruladığı.

Facebook’un kullanıcı gizliliği konusundaki kötü şöhreti göz önüne alındığında, şirket yoğun bir incelemeye tabi tutulduğu zamanlarda reklamlar bu durumda şirkete kesinlikle yardımcı olmazdı. Bu nedenle planlarını erteleyen şirket tekrar reklamlar üzerine çalışmaya başladı.

Uygulamayı Facebook’a satmadan önce, WhatsApp’ın içerik oluşturucuları reklamları eleştirmiş ve bunları sohbet uygulamasına getirmemeyi taahhüt etmişti. Bu durum WhatsApp’ın kurucuları Jan Koum ve Brian Acton tarafından da eleştirildi. Bu tür özelliklerin eklenmesinin, uçtan uca şifrelenmiş WhatsApp’ın güvenliğinin zayıflatılmasını gerektireceğini iddia ettiler.

Facebook, Facebook Messenger‘da bulunan bir özellik olan WhatsApp aracılığıyla işletmelerin müşterilere mesaj göndermesine odaklanacağını bildirdi. Şirket şu anda “işletmelerin müşterilerle iletişim kurmasına ve bu kişileri düzenlemesine izin vermek” için araçlara odaklandığını belirtti.

Şirket topluluğun böyle bir değişikliğe nasıl tepki vereceğini ölçmeye çalışıyor. Şirket yöneticileri arasında, reklam vermenin kullanıcıların hesaplarını silmesine ve farklı bir platforma geçmelerine neden olacağına dair endişeler var. Tam olarak bu reklamların ne zaman uygulanmaya başlanacağı belli değil.

Reklamlar hala WhatsApp’ın bazı bölümlerine girebilir. Facebook, “Durum” özelliğine reklam ekleyebilir, ancak Whatsapp şimdilik reklamsız kalacak.

YORUM YOK

CEVAP VER