Google ve Apple, Gizlilik Endişelerinin Önüne Geçmek İçin Koronavirüs İzleme Uygulamasını Düzenledi

Google ve Apple, Gizlilik Endişelerinin Önüne Geçmek İçin Koronavirüs İzleme Uygulamasını Düzenledi

Dünyanın dört bir yanındaki şirketler ve hükümetler, koronavirüs pandemisine karşı savaşmak için yarışıyor. Apple ve Google, insanları virüse maruz kaldıklarında bilgilendirmek için geliştirdikleri iletişim izleme programında değişiklikler yapmaya başladı.

İki şirketin bir aydan fazla bir süredir proje üzerinde çalıştığı temas izleme teknolojisi, başlangıçta 14 günlük bir süre boyunca temasta olan birine koronavirüs teşhisi konulduğunda insanların birbirlerini uyarmasına yardımcı olmak için tasarlandı. Proje ilk duyurulduğunda, Apple CEO’su Tim Cook ve Google başkanı Sundar Pichai, teknolojinin gizlilik göz önünde bulundurularak inşa edileceğine söz verdi.

![](images/korona-test-1600x850.jpg)

Teknoloji temel olarak Apple iPhone‘ların veya Google’ın Android yazılımı tarafından desteklenen cihazların birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olarak çalışıyor. Bunu, telefonlarda bulunan bluetooth radyo üzerinden birbirlerine sinyal göndererek gerçekleştiriyorlar. Birisinin koronavirüs olduğu doğrulanırsa, telefonları son 14 gün içinde temas ettikleri tüm telefonları uyaran bir sinyal gönderiyor.

Cuma günü, Apple ve Google, sistemin ilk duyurulmasından sadece iki hafta sonra, iddialı otomatik iletişim izleme tekliflerini revize etti.

Bazı değişiklikler, ilk sürümden sonra ortaya çıkan gizlilik endişelerini gidermek için tasarlandı. Yeni şifreleme belirtimi kapsamında, günlük izleme anahtarları artık kullanıcının özel anahtarından matematiksel olarak türetilmek yerine rastgele oluşturuluyor. Önemli bir şekilde, bir kullanıcı pozitif teşhisini bildirirse, günlük izleme anahtarı merkezi veritabanı ile paylaşılıyor.

![](images/korona-app-1600x1067.jpeg)

Bazı şifreleme uzmanları, eski şifreleme protokolü altında belirli saldırıların bu anahtarları belirli bir kullanıcıyla ilişkilendirebileceğinden endişe ediyordu. Bir kişinin teşhise bağlanması, rastgele oluşturulan anahtarlarla daha zor olmalı diye düşündüler. Değişikliğin bir parçası olarak, günlük anahtar artık “geçici izleme anahtarı” olarak adlandırıldı ve orijinal şartnamede yer alan uzun vadeli izleme anahtarı artık uygulamada mevcut değil.

Şirketler ayrıca projeyi tanımlamak için kullandıkları dili de değiştirdi. Protokoller başlangıçta bir temas izleme sistemi olarak ilan edildi ve şimdi “maruz kalma bildirimi” sistemi olarak adlandırılıyor.

Apple ve Google’ın çabaları, büyük teknoloji şirketlerinin dünya çapında yaklaşık 200.000 kişiyi öldüren ve 2.7 milyondan fazla insanı enfekte eden koronavirüsle savaşmaya yardımcı olmak için üzerinde çalıştığı en yeni yollardan.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus