Fitbit, COVID-19 Hastaları İçin Solunum Cihazı Geliştirmeyi Planlıyor

Fitbit, COVID-19 Hastaları İçin Solunum Cihazı Geliştirmeyi Planlıyor

Fitbit CEO’su James Park, bir TV kanalında yaptığı açıklamada, fitness konseptli giyilebilir ürünler üreten şirketin, solunum cihazı yapmak adına tedarik zinciri kaynaklarını hızlı bir şekilde değiştireceğini söyledi. Solunum cihazları, koronavirüs hastalarının tedavi sürecinde ihtiyaç duyulan en önemli tıbbi cihazlar arasında geliyor.

Park, CNBC’de dünyada solunum cihazı eksikliği konusunda çok fazla endişe olduğunu belirtti ve Fitbit’in, tedarik zinciri etrafında bir uzmanlığı olduğunu fark ettiklerini ifade etti.

Şirket, ventilatörlerin tasarımlarını, acil kullanım izni ile ilerleyen günlerde ABD Gıda ve İlaç İdaresi FDA’ya sunmaya hazırlanıyor. FDA, hayati tehlikeye yol açan hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere üretilen cihazlara, onay vermemiş olsa bile kullanımına izin veriyor.

En gelişmiş acil durum solunum cihazı

Park, yaptığı açıklamada “daha düşük maliyetli” ve “en gelişmiş” acil durum solunum cihazlarını üretmeyi planladıklarını duyurdu. Ancak fiyat konusunda bir detay vermedi. Günümüzde solunum makinalarının maliyeti, birkaç bin dolardan başlıyor ve yüksek kaliteli solunum cihazlarının maliyeti, 50 bin doların üzerine çıkabiliyor.

ABD’de birçok şirket solunum cihazı üretmek için adım attı

![](images/ford-ge-solunum-cihazi-uretimi-1600x1200.jpeg)

Özellikle, başkan Donald Trump’ın ardından, koronavirüs salgının en ciddi görüldüğü ülkelerden biri olan ABD’de, birçok şirket solunum cihazı üretmek için, üretim hatlarında değişikliğe gitti. GM ve Ford, ventilatör şirketlerine üretimlerini artırmaları için üretim alanı sunarken, NASA COVID-19 hastaları için özel tasarlanmış bir solunum cihazı geliştirdi.

Telefon üreticisi Belkin, acil durum kullanım yetkisine sahip tek kullanımlık acil durum solunum cihazı geliştirirken, Tesla da arabalarda kullanılan parçalardan ventilatör geliştiriyor.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus