Fransa’dan Sosyal Ağ Yasası: 1 Saat İçinde Kaldırılmayan Hassas İçerikler İçin Para Cezası

Fransa’dan Sosyal Ağ Yasası: 1 Saat İçinde Kaldırılmayan Hassas İçerikler İçin Para Cezası

Fransa, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda, pedofili ve terörizm gibi konularda hassas içeriklere karşı önlem almak adına yeni bir yasa çıkardı. Yasa kapsamında, hassas içerikleri 1 saat içinde kaldırmayan sosyal medya platformları, para cezası ile karşı karşıya kalacak.

Yeni düzenlemede ayrıca ırkçılık, cinsel ayrımcılık, taciz ve ağır hakaretler içeren içeriklerin de, 24 saat içerisinde kaldırılması gerekiyor.

Fransız yetkililer, yasa kapsamında para cezası aralığını 37 bin 500 Euro’dan, 1,2 milyon Euro’ya kadar genişletti. Para cezaları, teknoloji devlerinin dünya çapındaki gelirlerinin yüzde 4’üne kadar çıkabiliyor.

Aktivistlerden tepki: Neyin terörizm ile ilişkili olduğu nasıl belirlenecek?

![](images/fransa-sosyal-ag-para-cezasi-yasasi-nedir.jpg)

Fransa’nın çıkardığı sosyal medya yasası, ülkede ifade özgürlüğünü savunan bazı aktivistlerin tepkisi çekti. Dijital haklar örgütü La Quadrature, yasanın polise neyin terörizm sayılıp sayılmadığına karar vermesi noktasında, sınırsız bir yetki verdiğini öne sürdü.

Bir Facebook sözcüsü, yaptığı açıklamada düzenlemenin ‘aşırı’ içeriklerle mücadelede önemli olduğunu söyledi.

Uzun yıllardır, internetteki nefret söylemleri ile mücadele, Facebook için en öncelikli konu oldu. Bu duruma karşı açık kurallarımız var ve bunu daha iyi tanımlamak adına insanlara ve teknolojiye yatırım yapıyoruz. DÜzenleme, bu tür içeriklerle mücadelede önemli. Bu yasanın uygulanması konusunda resmi paydaşlarla yakın çalışacağız.

Google, Twitter gibi diğer sosyal platformlardan ise henüz konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Sosyal ağlara, hassas içeriklerle ilgili yaptırım kartını kullanan tek ülke Fransa değil. Avrupa Birliği, internetteki hassas içeriklerle ilgili, geçtiğimiz yıl bu modeli önermişti.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus