Gerekçe Şiddeti Öven Paylaşımlar: Snapchat’ten, Donald Trump’ın Hesabını Tanıtmayı Durdurma Kararı

Gerekçe Şiddeti Öven Paylaşımlar: Snapchat’ten, Donald Trump’ın Hesabını Tanıtmayı Durdurma Kararı

Snapchat, yaptığı açıklamada ABD Başkanı Donald Trump’ın doğrulanmış Snapchat hesabının, paylaştığı tweetlerle şiddeti övdüğü gerekçesiyle uygulama içinde tanıtılmayacağını duyurdu. Twitter’daki gibi, Snapchat’te de realdonaldtrump kullanıcı adı ile yer alan Trump’ın hesabı platformda kalacak, ancak çeşitli önemli isimlerin, ünlülerin ve influencer kullanıcıların yer aldığı keşfet sekmesinde görünmeyecek.

Snapchat’ten yapılan açıklamada, “Artık Trump’ın hesabını, Snapchat’in keşfet içeriğinde öne çıkarmıyoruz” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, “Discover kısmında, ırksal şiddet ve haksızlığa yol açan sesleri öne çıkarmayacağız. Irksal şiddet ve adaletsizliğin toplumumuzda yer yoktur ve Amerika’da barış, sevgi, eşitlik ve adalet arayan herkesle birlikteyiz” yorumuna yer verildi.

1,5 milyonun üzerinde takipçisi var

Trump’ın Snapchat’teki takipçi sayısı 1 buçuk milyonun üzerinde. ABD başkanının takipçi sayısı, Snapchat’in keşfet kısmında yer aldıktan sonra üç kattan fazla takip edildi. Trump’ın kampanya yetkilileri, 2020 seçimlerinde ilk kez oy kullanacak genç seçmenlere önem verdiklerini belirtmişti.

Snap’in bu hareketi, ABD’de George Floyd adlı vatandaşın polis şiddeti nedeniyle hayatını kaybetmesinin ardından ortaya çıkan tepkilerin bir ifadesi. Twitter, geçtiğimiz günlerde Donald Trump’ın bir tweeti için, şiddeti yüceltme uyarısı koymuştu.

![](images/gerekce-siddeti-oven-tweetler-snapchat-ten-donald-trump-in-hesabini-tanitmayi-durdurma-karari-1.jpg)

Snap’in bu kararı, Trump’ın Twitter’da, “Protestocular şimdiye kadar gördüğüm en kötü köpekler ve uğursuz silahlarla karşılanacak” paylaşımının ardından geldi. Trump kampanyasının başkanı Brad Parscale, yaptığı açıklamada Snap’i, rakip başkan aday adayı Joe Biden’ı öne çıkarmakla suçladı.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus