Google Chrome’a Güncelleme Geliyor

Google Chrome’a Güncelleme Geliyor

Google, Chromium Blog’unda yayınladığı bir yayında, reklamların küçük bir bölümünün kullanıcı bilmeden pil ve verileri gibi cihaz kaynaklarının orantısız bir payını kullandığını keşfettiğini söyledi. Bu nedenle şirket popüler Chrome Tarayıcı‘sını güncelleyerek cihazınızın pil ömrünü arttırmayı hedefliyor.

Şirket buna ek olarak “Bu reklamlar pil ömrünü tüketebilir, zaten gerilmiş ağları doyurabilir ve paraya mal olabilir.” dedi.

Bu nedenle Google, bir kullanıcıyla etkileşimde bulunmadan önce görüntülü reklamın kullanabileceği kaynakları sınırlamaya karar verdi. Sınıra ulaşıldığında, reklamın çerçevesi kullanıcıyı reklamın çok fazla kaynak tükettiğini bildiren bir hata sayfasına yönlendirecek.

![](images/browser_ntp-1600x1059.png)

Google, reklamlar arasından daha fazla CPU veya ağ bant genişliği tüketen reklamları hedeflediğini söylüyor. Güncellemeden sonra, bu reklamlar herhangi bir 30 saniyelik süre içinde 4MB ağ verisini veya CPU’yu 15 saniye boyunca kullanabilecek.

Chrome’un ürün müdürü Marshall Vale, güncellemenin Ağustos ayının sonuna doğru sunulmasını beklediğini söyledi. Vale, “Bu genişletilmiş sunumla niyetimiz, reklam oluşturucularına ve araç sağlayıcılarına bu eşikleri hazırlamaları ve iş akışlarına dahil etmeleri için uygun zaman vermektir. Reklam verenler bu müdahalenin reklamları üzerindeki etkisini anlamalarına yardımcı olmak için raporlara erişebilirler.” dedi.

Chrome, bu değişikliklerle insanların hem ekranda hem de sahne arkasında iyi tarama deneyimleri yaşamalarına yardımcı olmaya devam ediyor.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus