Google Haritalar Erişilebilir Yerleri Bir Tekerlekli Sandalye Simgesiyle Vurgulayacak

Google Haritalar Erişilebilir Yerleri Bir Tekerlekli Sandalye Simgesiyle Vurgulayacak

Google, Haritalar uygulamasına eklediği, uzun süredir beklenen yeni özelliğini açıkladı. Şirket tekerlekli sandalye kullanıcılarının ziyaret etmek istedikleri bir yerin ihtiyaçlarına uygun olup olmadığını görmesini kolaylaştıracağını düşünerek Haritalar uygulamasına Erişilebilir Yerler adı altında tekerlekli sandalye erişilebilirliği bilgisi ekledi.

Milyonlarca kişi, hareket kabiliyeti kısıtlı insanlardan bebek arabası veya diğer nakil araçlarına kadar rampa veya otomatik kapı gibi gereksinimlere ihtiyaç duymakta. Bu nedenle Google, birkaç yıldır konumların erişilebilirliği hakkında bilgi topluyor ve bu yeni özellikle Google Haritalar‘ı ön plana çıkarıyor.

![](images/google-haritalar-access.png)

Şirket, bu özelliği Küresel Erişilebilirlik Farkındalık Günü için bir blog yayınında gösterdi. Kullanıcılar, uygulamayı açmak için Haritalar uygulamasının “Ayarlar” bölümüne, ardından “Erişilebilirlik Ayarları“na gidebilir ve orada “Erişilebilir Yerler” arasında geçiş yapabilir.

İşlev etkinleştirdiğinde, Google Haritalar’da bir işletme veya halka açık mekandaki girişlerin erişilebilir bir girişi olup olamadığı ekrandaki tekerlekli sandalye simgesinden anlaşılabilecek. Ayrıca uygulama erişilebilir oturma alanı, tuvalet veya park yerlerini de gösteriyor ve artık bir hedefin farklı hareketlilik gereksinimlerini karşılayan bir girişi yoksa, Haritalar bu bilgileri daha açık bir şekilde belirtiyor.

![](images/Google-Maps-wheelchair-icon.gif)

Google, Android ve iOS‘ta Google Haritalar‘ı en son sürümüne güncelledikten sonra erişilebilir olan bu özelliği ABD, Avustralya, Japonya ve Birleşik Krallık’ta yaşayan kişilerin yanı sıra, takip eden diğer ülkelerdeki erişilebilirlikle, kademeli olarak başlayan Erişilebilir Yerler işlevselliğini tüm kullanıcılarına sunmayı planladığını söylüyor.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus