Google’a, Chrome Kullanıcılarını Gizli Modda Takip Ettiği İddiasıyla Dava Açıldı

Google’a, Chrome Kullanıcılarını Gizli Modda Takip Ettiği İddiasıyla Dava Açıldı

Google, bir dava ile daha gündemde. Salı günü Kaliforniya’da açılan bir davada, şirketin tarayıcısı Google Chrome’un, kullanıcılarının internet etkinliğini gizli modda bile izlemeye devam ettiği iddiası yer aldı.

Google Chrome’da, yeni bir gizli pencere açtığınızda tarayıcı, arama geçmişinizi kaydetmiyor. Ancak Google Analytics ve Google Ads gibi platformlara, analiz verileri gönderiliyor. Gizli bir pencere açıldığında tarayıcı, verilerin “ziyaret edilen web siteleri”, “servis sağlayıcısı” ve “işveren ya da okul” gibi, altyapının yer aldığı yer tarafından görülebileceğini ifade ediyor.

Google Chrome’da bir gizli sekme açıldığında, böyle görünüyor:

![](images/google-chrome-gizli-mod-nedir.png)

5 milyar dolarlık tazminat talebi

Hukuk firması Boies Schiller & Flexner tarafından açılan davada, Google’ın gizli mod özelliğinde tüketicileri kasıtlı olarak aldatması gerekçesi gösterildi ve 5 milyar dolarlık tazminat ödemesi istendi.

Google sözcüsü, yaptığı açıklamada “Bu iddialara şiddetle karşı çıkıyoruz ve kendimizi savunacağız” dedi. Açıklamanın devamında ise Google yetkilisi, “Chome’daki gizli mod, web etkinlikliğiniz cihazınıza ya da tarayıcınıza kaydedilmeden internete göz atma seçeneği sunar. Yeni bir gizli sekme açıldığında, açık bir şekilde belirttiğimiz gibi, web siteleri sitenizdeki tarama etkinliğiniz hakkında bilgi toplayabilir” diye ekledi.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus