Hatırlatma Uygulamalarını Kullananların Sayısı Rekor Düzeyde Arttı

Hatırlatma Uygulamalarını Kullananların Sayısı Rekor Düzeyde Arttı

Google Play Store ve App Store’da su içme, diş fırçalama, el yıkama gibi hatırlatmalar yapan uygulamaların sayısında ve uygulamaları kullanan kullanıcı sayısında rekor düzeyde bir artış yaşandı.

Apple kullanıcılarının sık sık kullandığı kestirmeler özelliği ile ellerini ne zaman yıkladıkları gibi kestirmeler açtıkları, Android kullanıcılarının ise cihazlarının not defteri bölümüne ne zaman el yıkladıkları, ne kadar dezenfektan kullandıkları gibi bilgiler not ettikleri son dönemde artış göstermişti.

![](images/hatirlatma-uygulamalari.png)

Ancak kestirmeler ve not defteri gibi görece daha manuel yöntemler yerine, bir uygulama vasıtasıyla hatırlatıcı oluşturmak isteyen kullanıcılar hatırlatma uygulamalarına yöneldi.

Koronavirüs salgını, yakın zamanda özellikle hatırlatma uygulamalarının artış göstermesinde ve kullanıcıların bu uygulamaları tercih etmesinde önemli bir sebep oldu. Birçok kullanıcı gün içerisinde yeterli sayıda ellerini yıkamadığı ve ellerini dezenfekte etmeyi unuttuğu için bu tür uygulamalara rağbet göstermeye başladı.

Google Play Store’a hatırlatıcı uygulama ekleyen geliştiricilerin sayısı giderek artarken, yakın zamanda bu tür uygulamaların sayısında daha büyük artış olması muhtemel.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus