IBM’den Süper Bilgisayar Hamlesi

IBM’den Süper Bilgisayar Hamlesi

IBM Araştırmalar Yöneticisi Dario Gill, şirketin COVID-19 araştırmaları için ABD‘de Beyaz Saray’da ilgili ekiplerle iletişime geçtiklerini ve süper 16 bilgisayarı araştırmalar için uzaktan kullanıma sunacaklarını açıkladı. ABD’de birçok bilim insanı ve üniversitenin istemeleri durumunda bu bilgisayarlara uzaktan erişebilecekleri belirtildi.

Bir süredir devam eden COVID-19’a karşı diğer teknoloji devlerinin de IBM’in süper bilgisayar hamlesine destek verdiği belirtiliyor.

![](images/ıbm-2.jpg)

Bu bilgisayarlar sayesinde normal bir bilgisayarda yapılacak deney ve araştırmalar haftalarca sürerken, bu bilgisayarlarda bu araştırmaların ve çalışmaların sadece birkaç dakika veya saat sürdüğü belirtiliyor. IBM’in bu hamlesinin ardında Beyaz Saray ile ortaklığı bulunurken araştırmacıların bazı programları bu bilgisayarları kullanarak yapacakları çalışmaların çok daha kısa süre içerisinde başarıya ulaşması hedefleniyor.

COVID-19 Araştırmalarında Simülasyonların Önemi Büyük

COVID-19 araştırmalarında araştırmacıların en büyük silahlarından biri bilgisayarlar. Bilgisayarlar sayesinde aşıların durumu, gelişimi ve diğer tüm bilgiler kayıt altına alınıyor ve sonucunda ise araştırmaların durumu gözleniyor.

Süper bilgisayarlar aşırı hızlı olmasının yanısıra gelişmiş özellikleri sayesinde çökme gibi sorunlarla karşı karşıya kalmadığından ötürü herhangi bir araştırma yarıda kesilme tehdidi yaratmıyor.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus